Na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej VI Wschodni Kongres Gospodarczy, który odbędzie się w tym roku w Białymstoku 25 i 26 września, nie było ani zapowiadanego marszałka województwa Artura Kosickiego, ani Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta miasta (który zresztą zapowiadany nie był).
Czytaj też: Już można zgłaszać firmy do konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej
Zastępująca marszałka Wiesława Burnos, członek zarządu regionu, przypomniała, że WKG to jedyna w kraju cykliczna impreza dotycząca rozwoju Polski Wschodniej. Nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie o finansowanie przez UMWP tej imprezy w 2019 roku, ale Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, która jest inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia wyjaśnił, że tradycyjnie budżet kongresu to ok. 800 tysięcy złotych netto, w czym samorząd regionu uczestniczy na kwotę ok. 350 tys. zł brutto. Reszta to pieniądze pozyskane przede wszystkim od sponsorów komercyjnych.
Jak wyjaśnił Wojciech Kuśpik, nadal prowadzone są jeszcze rozmowy z miastem Białystok w sprawie jego ewentualnego wkładu w finansowanie imprezy.
- Głównymi tematami kongresu będą sprawy najbardziej istotne dla przedsiębiorców makroregionu, takie jak ekspansja zagraniczna, transformacja cyfrowa, rynek pracy, nowe trendy technologiczne, odnawialne źródła energii, logistyka i finansowanie inwestycji rozwojowych – wyliczał prezes Grupy PTWP.
- Kongres to czas, gdy stajemy się podmiotem dyskusji o regionie – zaznaczył Henryk Owsiejew, właściciel firmy Malow, członek m.in. Rady Przedsiębiorczości przy marszałku województwa. I zwrócił uwagę, że jest to tym bardziej istotne, że do Białegostoku tym razem wybiera się prawie cały rząd.
Reprezentując także Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku, Henryk Owsiejew zapowiedział, że na jej zaproszenie wzorem lat poprzednich, stolicę województwa odwiedzą i w dyskusjach udział wezmą dyplomaci i przedstawiciele izb handlowych z całego kraju. Łącznie ok.50 osób.
Mocno zaznaczyli swój związek z gospodarką regionu białostoccy naukowcy. Profesor Joanicjusz Nazarko, dyrektor Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauki o Usługach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, prezydent EPPM Association przypomniał na konferencji, jak istotny jest obecnie dla makroregionu rozwój logistyki transgranicznej (choćby w kontekście Nowego Jedwabnego Szlaku) czy podjęcie wyzwań Przemysłu 4.0.
- To bardzo ważne, żeby województwo było postrzegane jako otwarte na nowe technologie, a nie tylko jako rozwijające się przez naśladownictwo – podkreślał profesor.
Natomiast profesor Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku apelował, że kongres powinien być – zwłaszcza wobec niedawnej rocznicy 25-lecia istnienia UE i naszej w niej obecności od lat 15 - forum dyskusji o przyszłości unii jako całości i sposobach wspierania Polski Wschodniej, która jako makroregion narodziła się właśnie wraz z wejściem Polski do struktur wspólnoty.
– Chciałbym, żeby nasi reprezentanci czy to z poziomu regionalnego czy rządowego wsłuchali się w nasz głos i byli skłonni odważnie zaproponować nam pomysły tu weryfikowane i potem przedstawiane na forum UE – mówił profesor Perkowski. -. Stoimy w obliczu pytań o Polskę Wschodnią, czy i jaka ona będzie. Czy przeniesie się tu np. więcej poważnych działań inwestycyjnych? Nad tym trzeba podyskutować. Posłuchać ludzi, którzy się na tym znają. A obecność przedstawicieli rządu zwiększa szansę na reprezentatywność i owocność debaty.
