Ósma edycja Dyplomatycznego Otwarcie Roku za nami. „Kwestia współpracy z zagranicą jest sprawą bardzo ważną"

MB/ Patronat
Wideo
od 16 lat
W czwartek w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się już ósma edycja „Dyplomatycznego Otwarcie Roku” organizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą. Podczas wydarzenia czołowi polscy przedsiębiorcy, politycy, eksperci oraz dyplomaci i ambasadorzy z całego świata mają okazję podyskutować o perspektywach i możliwościach gospodarczych dla Polski, Europy i świata w nadchodzącym roku oraz podsumować rok poprzedni. – KIG od początku istnienia przywiązuje ogromną wagę do pomagania polskim firmom do wchodzenia na rynki zagraniczne, stąd takie spotkanie – mówi nam prezes Izby Marek Kłoczko.

Spis treści

Krajowa Izba Gospodarcza już po raz ósmy, zorganizowała „Dyplomatyczne Otwarcie Roku". Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna oraz turbulencje, jakie wywołała w gospodarce światowej pandemia Covid oraz wojna w Ukrainie, stają się coraz większym wyzwaniem dla administracji rządowej, samorządowej, a przede wszystkim dla firm i przedsiębiorstw. Zdaniem organizatorów wydarzenia, w tych trudnych czasach aktywność w zakresie promocji polskiej gospodarki oraz naszego kraju nabiera szczególnego wymiaru. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem: Ku lepszej przyszłości.

Współpraca z zagranicą to priorytet

– Po raz ósmy obchodzimy „Dyplomatyczne otwarcie roku” Krajowej Izby Gospodarczej, czyli takie duże spotkanie elit politycznych: zarówno szczebla centralnego, czy członków rządu, władz samorządowych, przedstawicieli biznesu – przedsiębiorców zainteresowanych obecnością na rynkach zagranicznych i świata dyplomacji – ambasadorów z krajów z całego Świata – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak mówi nam Kłoczko, kwestia współpracy z zagranicą jest sprawą bardzo ważną dla przedsiębiorstw nie tylko gospodarczo, ale także „cywilizacyjną”. – osoby współpracujące z partnerami z zagranicy muszą nauczyć się języków, poznać obce kultury, a sama współpraca łagodzi obyczaje – wymienia.

– Wydarzenie, na którym się znajdujemy, jest takim symbolicznym spotkaniem biznesu, dyplomacji i samorządu – tłumaczy w rozmowie z nami Anna Jedynak, wicemarszałkini województwa śląskiego. – jest to wspaniała okazja, żeby nawiązać relacje, kontakty oraz intensywną współpracę z kolejnymi partnerami, z kolejnymi regionami – wymienia.

Krajowa Izba Gospodarcza już po raz ósmy, zorganizowała „Dyplomatyczne Otwarcie Roku".

Ósma edycja Dyplomatycznego Otwarcie Roku za nami. „Kwestia ...

Jedynak podkreśla, że odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, postrzeganie naszego państwa mocno się zmieniło. – Polscy pracownicy są coraz bardziej doceniani na zachodnim rynku, ale to my też ściągamy do siebie pracowników zarówno z rynku wschodniego, także z tego dalekiego – podkreśla.

Jej zdaniem, zmiana po stronie gospodarczej, która wydarzyła się po pandemii i to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, zmieniło kwestie dostępności do źródeł towaru, do siatki dostaw oraz do tego, w jaki sposób można postrzegać lokalizację biznesu. – Województwo śląskie jest drugim województwem w Polsce, które rozwija się także pod kątem logistyki, czyli skracania łańcuchów dostaw towarów, co jest bardzo ważne z punktu widzenia kosztów pracy. Jednak pamiętajmy, że nie one są najważniejsze, a jakość i kapitał ludzki – mówi.

Jeżeli chodzi o tego typu wydarzenia, to one są bardzo istotne – mówi nam Stanisław Kruczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego. – Chcemy zaprosić świat na Podkarpacie, a resztą świat obserwuje w tej chwili, że nasze województwo stało się miejscem centralnym z punktu widzenia Europy i świata – dodaje.

Kruczek podkreśla, że to wydarzenie i samo uczestnictwo w nim z punktu widzenia regionu jest bardzo istotne. – Dlatego cieszymy się, że możemy pojawić się na nim w tym roku jako współorganizator – podkreśla.

„Nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań i rozmów"

– KIG od początku istnienia przywiązuje ogromną wagę do pomagania polskim firmom do wchodzenia na rynki zagraniczne, stąd takie spotkanie jak to w ramach „Dyplomatycznego Otwarcia Roku” – mówi.

Prezes KIG przyznaje, że na spotkaniu zagraniczni dyplomaci mogą wysłuchać członków rządu na temat „aktualnych priorytetów na dany rok polskiego rządu, ale przede wszystkim później mogą bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami dyplomacji z wielu krajów świata czy przedsiębiorców i samorządowców”.

Jednocześnie Kłoczko, przyznaje, że z powodu pandemii znacznie więcej spotkań odbywa się w formie zdalnej, a jego zdaniem – nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań i rozmów. – W wielu kulturach na świecie, jeżeli przedsiębiorcy nie znają się bezpośrednio, to po prostu nie robią ze sobą biznesu – podkreśla.

Wyzwania, które mogą być szansą

Prezes KIG nie ukrywa, że w tym roku czeka nas wiele wyzwań, aczkolwiek podkreśla, że 2023 rok zapowiada się bardzo dobrze dla polskich eksporterów. Dlatego w jego ocenie, największym wyzwaniem, a zarazem szansą będzie odnalezienie się w nowych łańcuchach dostaw, które na nowo kształtują się po pandemii oraz nową sytuacją geopolityczną, czyli wojną na Ukrainie. – Jeżeli popatrzymy na statystyki handlu zagranicznego czy inwestycji, to w dalszym ciągu będzie to motorem polskiej gospodarki oraz szansą dla tych, którzy się odważa – prognozuje.

Anna Jedynak również wskazuje na „odnalezienie się w nowej rzeczywistości” w kontekście wojny na Ukrainie. – Mówimy o ludziach, o pracownikach, o tym, żeby ten kryzys gospodarczy, który „ma się nie rozwijać”. Poziom bezrobocia nie jest taki wysoki, ale koszty pracy są coraz większe i to też będzie jednym z wyzwań. Musimy się nastawić na rozwój gospodarczy, a przede wszystkim, żeby się uniezależnić od dostaw energii ze wschodu – podsumowuje.

Na podobne wyzwania wskazuje Kruczek. Jego zdaniem, zmianie musi ulec polityka zarówno unii Europejskiej, jak i świata w kontekście działań energetycznych po wybuchu wojny. – To musi zostać zrewidowane, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne w tej chwili stanowi największe wyzwanie, przed którym stoi świat – podkreśla.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku

Jest to wydarzenie cykliczne KIG, które ma na celu przedstawienie marki Polska ambasadorom akredytowanym w RP, z drugiej zaś strony służy prezentacji planów dotyczących międzynarodowej współpracy gospodarczej i zaangażowania poszczególnych jednostek administracji centralnej, samorządowej, w tym także samorządu gospodarczego.

W trakcie DOR przewidziana jest część oficjalna oraz networkingowa, połączona z prezentacjami partnerów wydarzenia i rozmowami w szerokim gronie przedstawicieli ambasad, instytucji rządowych i samorządowych oraz przedsiębiorców.

DOR 2023 otrzymał patronat honorowy Ministra Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu