W którym województwie jest najwięcej nierzetelnych firm? "Obserwujemy nieznaczne zmiany"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najniżej sklasyfikowane zostały województwa mazowieckie, śląskie i pomorskie.
Najniżej sklasyfikowane zostały województwa mazowieckie, śląskie i pomorskie. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Kolejny raz Rzetelna Firma w oparciu o dane Krajowego Rejestru Długów przeanalizowała solidność i uczciwość polskich przedsiębiorców. Najwyższym wskaźnikiem rzetelności szczyciły się firmy z województwa podlaskiego. Z kolei najgorszą ocenę w rankingu otrzymały przedsiębiorstwa ze Śląska i Mazowsza.

Na początku 2022 roku najlepiej wypadły województwa podlaskie (56 pkt.), podkarpackie (52 pkt.) oraz opolskie (49 pkt.). – W porównaniu z ubiegłoroczną czołówką obserwujemy nieznaczne zmiany. Wówczas pierwsze miejsce zajęły ex aequo województwa podlaskie i podkarpackie, które uzyskały po 54 pkt. Tym razem ci pierwsi wysforowali się na nieznaczne prowadzenie – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnia, decydującym czynnikiem był poziom ogólnego zadłużenia. I tak, na Podlasiu wynosi on 155,6 mln zł, co jest najniższą wartością w tej kategorii, podczas gdy, jak podaje ekspert, przedsiębiorcy na Podkarpaciu mają do oddania ponad 253 mln zł.

– W pozostałych aspektach firmy z tych województw są klasyfikowane zawsze bardzo blisko siebie. Miejsce w pierwszej trójce utrzymała również Opolszczyzna. Jednak zarówno przedsiębiorcy z tamtego regionu, jak i Podkarpacia uzyskali mniej punktów niż przed rokiem. Do pewnych zmian doszło natomiast na dole rankingu – wylicza Kulik.

Kto radzi sobie najgorzej?

Najniżej sklasyfikowane zostały województwa mazowieckie (8 pkt.), śląskie (8 pkt.) i pomorskie (16 pkt.). W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem, należy odnotować spadek Mazowsza na ostatnie miejsce w rankingu. Zajmuje je ex aequo ze Śląskiem. Na podium znalazło się także woj. pomorskie.

Jak wynika z przygotowanego zestawienia, 9 spośród 16 województw zanotowało gorszy wynik, niż w ubiegłorocznej edycji wskaźnika. "Największy regres zaliczyły woj. mazowieckie, woj. pomorskie (7 pkt. mniej) oraz woj. wielkopolskie i opolskie (4 pkt. mniej)" – podano zaznaczając, że mniejsza liczba punktów nie zawsze przekładała się na miejsce w rankingu.

Ponadto, jak wyjaśniono, pozostałe województwa odnotowały z kolei wyniki lepsze niż w lipcu 2021 r. Największy skok wykonało woj. świętokrzyskie, które w aktualnym rankingu zebrało aż 11 pkt. więcej.

Najbardziej zadłużone województwa

Autorzy raportu wyjaśniają, że przyjęta metodologia ma "zagwarantować, że uwzględnione zostaną wszystkie czynniki, które decydują o poziomie rzetelności". Analizowanie pojedynczych aspektów nie da bowiem pełnego obrazu. Dlaczego? Przykładowo biorąc pod uwagę wyłącznie ogólny poziom zadłużenia w bazie KRD, okazuje się, że najlepiej sytuacja wygląda w województwie podlaskim (155,6 mln zł), opolskim (156,1 mln zł) i świętokrzyskim (173,6 mln zł).

Natomiast najgorzej na Mazowszu (1,96 mld zł), Śląsku (1,2 mld zł) i w Wielkopolsce (910 mln zł). Jednak musimy pamiętać, że są to równocześnie jedne z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce, co oznacza, że działa tam najwięcej firm, co z kolei przekłada się na poziom zadłużenia.

Najbardziej zadłużone firmy są na Mazowszu

Jak wynika z danych KRD, najwięcej do oddania ma przeciętny przedsiębiorca działający na Mazowszu (36,5 tys. zł). Drugie miejsce zajmują firmy z Pomorza (34,25 tys. zł). Podium zamyka Małopolska (34,17 tys. zł). Najlepiej sytuacja wygląda z kolei w województwach lubuskim (27,44 tys. zł), zachodniopomorskim (27,9 tys. zł) i dolnośląskim (28,6 tys. zł).

Autorzy raportu przyznają, że o rzetelności firm w danym regionie może świadczyć także odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu przedsiębiorców. "Im niższa wartość tego wskaźnika, tym mniejsze przyzwolenie na brak płatności za towary lub usługi. Co ciekawe, zestawiając to z ogólnym poziomem zadłużenia, można zauważyć, że w przypadku niektórych województw, nie musi on wynikać z braku rzetelności przedsiębiorców. Ich problemy mogą wynikać bowiem z przyczyn obiektywnych – nietrafionych inwestycji, złych decyzji biznesowych lub utraty klientów" – czytamy.

Jako przykład wskazano województwo wielkopolskie, które, jak się okazuje, pod względem ogólnego poziomu zadłużenia zajęło 3. miejsce ale pod względem liczby zadłużonych firm plasuje się na 10. miejscu (9,33 proc. zadłużonych firm).

Najgorzej sytuacja wygląda na Śląsku (11,37 proc.), Dolnym Śląsku (11,1 proc.) i w województwie kujawsko-pomorskim (10,78 proc.). W każdym z tych regionów problemy z regulowaniem swoich płatności ma co 10. firma.

Na drugim biegunie znalazły się z kolei województwa podkarpackie (6,8 proc.), podlaskie (6,99 proc.) i małopolskie (7,01 proc.). Interesujący jest zwłaszcza przypadek tego ostatniego, ponieważ w zestawieniu regionów o najwyższej średniej zadłużenia zajęło ono 3. miejsce ustępując tylko Mazowszu i Pomorzu.

Dług na 1000 firm

Pod tym względem najlepiej jest w woj. podkarpackim (2,15 mln zł), podlaskim (2,2 mln zł) i małopolskim (2,4 mln zł). Znacznie gorzej wypadły woj. śląskie (3,86 mln zł), mazowieckie (3,85 mln zł) oraz pomorskie (3,54 mln zł).

Wskaźnik rzetelności województw opiera się na kilku aspektach: ogólnego zadłużenia przedsiębiorstw w danym województwie notowanego w KRD, zadłużenia w przeliczeniu na 1000 firm działających w danym województwie, średniego zadłużenia przypadającego na jednego dłużnika oraz odsetka dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm. Na tej podstawie każdemu z województw przyznawane są punkty za miejsce w tabeli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu