Po ilu latach wynajmowania spłaciłbyś własne mieszkanie? [Analiza]

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najem czy własność? - 23 lata płacenia czynszu najmu to prawie tyle ile wynosi okres standardowego kredytu hipotecznego- wskazano.
Najem czy własność? - 23 lata płacenia czynszu najmu to prawie tyle ile wynosi okres standardowego kredytu hipotecznego- wskazano. Andrzej Banas/ Polska Press
– Bardzo upraszczając szacunki i pomijając poboczne koszty można obliczyć, że po 23 latach najemca wpłaciłby na konto właściciela równowartość zajmowanego mieszkania – wskazują w swojej analizie eksperci. Jednak jak wyjaśniono, do wyliczeń "bardzo uproszczono szacunki".

Jak wskazują w przesłanej analizie Oskar Sękowski oraz Bartosz Turek z HRE Investments, w Warszawie czynsz za dwupokojowe mieszkanie (salon plus sypialnia) poza centrum miasta wynosi 2,1 tys. zł miesięcznie (bez opłat). Dla porównania podano, że średnia cena m kw. w tym samym rejonie miasta opiewa na 11,7 tys. zł.

- Bardzo upraszczając szacunki i pomijając poboczne koszty można obliczyć, że po 23 latach najemca wpłaciłby na konto właściciela równowartość zajmowanego mieszkania. Czynimy przy tym utopijne założenie, że w tym czasie stawki za najem by nie wzrosły - przyznają.

Krótszy okres, bardziej opłacalny zakup

Informacja o tym, jak długo można wynajmować mieszkanie za cenę jego zakupu, jest jednym ze sposobów, który pozwala porównywać ceny najmu i zakupu pomiędzy krajami. Eksperci wyjaśniają, że "jeśli dość szybko czynsze najmu zrównują się z ceną zakupu, to co do zasady jest to dobra informacja dla kupujących, bo mogą relatywnie niskim kosztem „awansować” z grona najemców do właścicieli".

Ponadto ich zdaniem, taka sytuacja jest także atrakcyjna dla inwestorów, ponieważ - jak wyjaśniają - potencjalnie oznacza krótki okres zwrotu pieniędzy wydanych na zakup mieszkania na wynajem. Z drugiej strony wskazują, że jeśli okres ten jest długi może to cieszyć najemców. Dlaczego? W takim wypadku najem jest często bardziej opłacalny niż zakup.

- "Może to być też dobra informacja dla właścicieli, bo zaklęta w nieruchomości wartość powinna być sporym majątkiem. Przynajmniej powinno tak być w normalnych okolicznościach" - czytamy.

Polska pośrodku europejskiego rankingu

Jak podano, w Warszawie cena zakupu 50-metrowego mieszkania poza centrum odpowiada czynszowi za 23 lata jego najmu. Jest to wynik plasujący stolicę pośrodku rankingu, ponieważ z wyliczeń ekspertów wynika, że gdyby wziąć pod lupę 40 europejskich stolic - ich stawki za najem jak i ceny za metr kw. mieszkania poza centrum - to tam też 23 lata regularnego płacenia czynszu najmu dałoby równowartość 50-metrowego mieszkania.

Niechlubnym rekordzistą w zestawieniu jest Monako. - Choć trudno w to uwierzyć, to metr kwadratowy kosztuje tam przeciętnie aż 242 tys. zł. W większości polskich miast wojewódzkich za cenę metra kwadratowego mieszkania w Monako można kupić samodzielne mieszkanie. Nie dziwne więc, że przy tych cenach za równowartość monakijskiego mieszkania można być najemcą podobnego lokum przez 72 lata, więc praktycznie całe życie, a już niemal na pewno całe dorosłe życie - piszą eksperci.

Dzieje się tak pomimo faktu, że czynsz najmu w Monako wcale nie jest niski. Jak podano, stawka za wynajem mieszkania z jedną sypialnią jest w Monako najwyższa spośród wszystkich europejskich stolic i osiąga kwotę ponad 14 tys. zł miesięcznie (plus opłaty).

- Monako jest najdroższym rynkiem nieruchomości na świecie między innymi ze względu na to, że jest symbolem bogactwa i luksusu, a przy tym rajem podatkowym. Do tego trzeba dodać bardziej namacalne powody - Monako jest bardzo małe. Pojawił się nawet pomysł by zwiększyć powierzchnię tego państwa poprzez dobudowanie kawałka kraju kosztem Morza Śródziemnego - podają w swojej analizie Sękowski i Turek.

Zakup czy najem?

Jak wyjaśniono, obliczenia zakładały niezmienność cen, przy czym zaznaczono, że "jest to utopijne założenie". - Z czasem zarówno czynsze, jak i ceny nieruchomości rosną i to często rosną szybciej niż ceny w sklepach. Oba te czynniki przemawiają za zakupem nieruchomości, bo raz dokonując zakupu przestajemy być podatni na rosnące czynsze najmu - wskazują swojej analizie eksperci.

Ponadto zaznaczono, że, jeśli ceny nieruchomości rosną, to ich właściciele mają w posiadanym majątku zaklęty coraz większy kapitał.

Najem czy własność? 23 lata płacenia czynszu najmu to prawie tyle, ile wynosi okres standardowego kredytu hipotecznego- wskazano. Eksperci zwracają uwagę, że przy kredycie mieszkaniowym stopy procentowe mogą raz iść w dół, a raz w górę - jak chociażby obecnie w Polsce - to z czasem czynsze najmu także rosną i to przeważnie bardziej niż raty kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu