Ile kosztuje utrzymanie mieszkania? Statystyczna, trzyosobowa rodzina obecnie wydaje na mieszkania niemal 100 zł więcej niż przed rokiem

Maciej Badowski
Opracowanie:
Jak wynika z lipcowej publikacji GUS, z grona dóbr i usług związanych z mieszkaniem najszybciej taniejącą kategorią jest obecnie opał.
Jak wynika z lipcowej publikacji GUS, z grona dóbr i usług związanych z mieszkaniem najszybciej taniejącą kategorią jest obecnie opał. Wojciech Matusik/ Polska Press
Na utrzymanie domu statystyczna rodzina wydaje już ponad 1414 złotych – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. To o ponad 7% więcej niż przed rokiem. Za najnowszymi podwyżkami stoi energia elektryczna. Znacznie więcej niż przed rokiem płacimy też za gaz, wodę czy kanalizację. Tańszy jest za to opał.

Spis treści

Na utrzymanie domu wydajemy prawie 100 zł więcej, niż przed rokiem

Ponad 1414 złotych – tyle wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu statystyczna 3-osobowa rodzina – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS. To o prawie 95 złotych więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Powyższa kwota uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, ale też koszty usług takich jak sprzątanie czy naprawy i remonty.

Najmocniej w lipcu drożała energia elektryczna.
Na utrzymanie domu statystyczna rodzina wydaje już ponad 1414 złotych. Najmocniej w lipcu drożała energia elektryczna. HREIT

– Pomijamy koszty obsługi kredytów hipotecznych, które w przypadku zadłużonych rodzin pochłaniają często więcej pieniędzy niż opłaty administracyjne na rzecz wspólnoty czy spółdzielni. Pomijamy też podatki i opłaty związane z posiadaniem nieruchomości – wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, autor analizy.

Tylko opał jest wyraźnie tańszy niż przed rokiem

W publikacji za lipiec GUS informuje na przykład, że z grona dóbr i usług związanych z mieszkaniem najszybciej taniejącą kategorią jest obecnie opał. Za ten trzeba płacić o 11,4 proc. mniej niż przed rokiem. Jest to ciąg dalszy korekty po wystrzale cen z 2022 roku. – Niższe są też ceny AGD. Tu jednak w ciągu roku zanotowaliśmy kosmetyczną przecenę poniżej 1 proc. – wylicza analityk.

Jednak pozostałe dobra i usługi związane z mieszkaniem są droższe niż przed rokiem. – Najmocniej w lipcu drożała energia elektryczna. Średnie stawki były w tym przypadku o prawie 20 proc. wyższe niż przed miesiącem i o 18,5 proc. wyższe niż przed rokiem – podaje.

Turek przy okazji zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 10 proc. wzrosły stawki za gaz (wzrost o 16,1 proc.), wodę (12,4 proc.), usługi kanalizacyjne (11,3 proc.) i te związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (np. sprzątanie; 11,8 proc.).

Energia elektryczna jest trzonem inflacji

Na podstawie danych GUS można ponadto w ciekawy sposób pokazać jak w budżet przeciętnego gospodarstwa domowego uderzyły niedawne podwyżki cen energii. – Gdyby ich nie było, to inflacja nie wynosiłaby w lipcu 4,2 proc. (jak podał GUS), ale byłaby nawet o około połowę niższa – na poziomie mniej więcej 2,4 proc. – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu