O ile wzrosły ceny w lipcu? GUS opublikował najnowsze dane. „Częściowe odmrożenie cen energii podniosło wskaźnik inflacji"

Maciej Badowski
GUS potwierdził, że inflacja w lipcu wzrosła z 2,6 do 4,2 proc. Tym samym tempo wzrostu cen ponownie przekracza cel NBP.
GUS potwierdził, że inflacja w lipcu wzrosła z 2,6 do 4,2 proc. Tym samym tempo wzrostu cen ponownie przekracza cel NBP. Krystian Doboszyński/ Polska Press
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. – podał GUS. Zdaniem Sebastiana Sajnóga z Polskiego Instytutu Ekonomicznego za wzrost cen odpowiada częściowe odmrożenie cen energii. – W kolejnych miesiącach inflacja będzie utrzymywać się na zbliżonych poziomach. Na koniec roku raczej będzie niższa niż 4,5 proc. – prognozuje analityk PIE.

Spis treści

Jaka inflacja w lipcu 2024? GUS opublikował dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc. (przy wzroście cen usług - o 6,2 proc. i towarów - o 3,5 proc.) – podał w środę 14 sierpnia Główny Urząd Statystyczny. – W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4 proc. (w tym towarów - o 1,6 proc. i usług - o 1,1 proc.) – dodano.

O ile wzrosną ceny na koniec roku?

– GUS potwierdził, że inflacja w lipcu wzrosła z 2,6 do 4,2 proc. Tym samym tempo wzrostu cen ponownie przekracza cel NBP. Odbicie wynikało z częściowego odmrożenia cen energii elektrycznej i gazu, te wzrosły średnio o 10,1 proc., co podbiło wskaźnik o 1,4 pp. Dodatkowo wciąż szybko rosną min. ceny usług – 6,2 proc. – komentuje Sebastian Sajnóg, starszy analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem analityka, w kolejnych miesiącach inflacja będzie utrzymywać się na zbliżonych poziomach. Jak prognozuje, może ona chwilowo wzrosnąć we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne, najprawdopodobniej w okolice 5,0-5,5 proc. – Na koniec roku będzie jednak niższa niż 4,5 proc. Kolejne miesiące mogą przynieść lekkie odbicie inflacji bazowej ze względu na dostosowanie cen do rosnących kosztów pracy – dodaje.

Jednocześnie Sajnóg przyznaje, że aktualne prognozy wskazują na stabilizację światowych cen żywności i surowców energetycznych, co sprzyja niższej inflacji. Taki obraz potwierdza też badanie NBP Szybki Monitoring – prognozy firm dotyczące cen własnych produktów oraz importowanych surowców pozostają niskie – co sprzyja stabilizacji inflacji. – Wskaźnik prognoz cen własnych obniżył się w III kwartale z 2,2 do 0,7 pkt. Taki wynik jest zbliżony do poziomów widocznych w latach 2018 – 2019, kiedy inflacja była wyraźnie niższa – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu