Rolnictwo się ceni, motoryzacja się kurczy. Polska gospodarka w dwóch prędkościach

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
W marcu 2025 roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 10% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W relacji miesiąc do miesiąca (marzec vs luty 2025 r.) wzrost wyniósł 2,5%.
W marcu 2025 roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 10% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W relacji miesiąc do miesiąca (marzec vs luty 2025 r.) wzrost wyniósł 2,5%. Adrian Grycuk/Wikipedia
Marzec 2025 przyniósł szereg istotnych zmian w kluczowych sektorach polskiej gospodarki. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują wyraźny wzrost cen skupu produktów rolnych, stabilizację w energetyce oraz duży regres w przemyśle motoryzacyjnym.

Spis treści

Wzrost cen produktów rolnych

W marcu 2025 roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 10% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W relacji miesiąc do miesiąca (marzec vs luty 2025 r.) wzrost wyniósł 2,5%.

W porównaniu do lutego br. podrożały wszystkie podstawowe produkty rolne z wyjątkiem pszenicy. Z kolei na tle marca 2024 roku, tańszy był tylko żywiec wieprzowy – pozostałe kategorie zanotowały wzrost cen.

W energetyce mieszane wyniki

Produkcja węgla kamiennego spadła w marcu o 0,1% r/r, do poziomu 3,61 mln ton, choć w skali miesiąca odnotowano niewielki wzrost (o 0,5%). Produkcja węgla brunatnego zmniejszyła się zarówno rok do roku (o 2,5%), jak i miesiąc do miesiąca (o 17,2%).

W pierwszym kwartale 2025 roku produkcja węgla kamiennego była niższa o 2,1% r/r, natomiast produkcja węgla brunatnego wzrosła o 11,2% r/r.

Produkcja gazu ziemnego w marcu wzrosła o 2,4% r/r do 476,6 hm³, a w stosunku do lutego – aż o 10,5%. Jednak w całym pierwszym kwartale odnotowano minimalny spadek (o 0,1% r/r).

Produkcja ropy naftowej i olejów mineralnych wzrosła o 0,5% r/r w marcu, osiągając 58 tys. ton. Miesięczny wzrost wyniósł również 10,5%. W pierwszym kwartale wzrost ten wyniósł 0,1% r/r.

W przypadku energii elektrycznej, marzec przyniósł spadek produkcji o 1,4% r/r, do poziomu 14,35 TWh. W ujęciu kwartalnym odnotowano jednak wzrost o 4,6% r/r.

Przemysł wydobywczy: stabilizacja w miedzi

Produkcja rudy miedzi w marcu wzrosła o 1,1% r/r do 2,81 mln ton, co również oznacza wzrost o 10,8% m/m. Jednocześnie w całym kwartale produkcja spadła o 2,6% r/r. Podobny trend obserwujemy w przypadku koncentratów miedzi – wzrost w marcu o 0,6% r/r, ale kwartalny spadek o 2,5%.

Motoryzacja: dramatyczne spadki w produkcji aut

Dane GUS wskazują na znaczny spadek produkcji samochodów osobowych – w marcu wyniosła ona zaledwie 10,2 tys. sztuk, co oznacza spadek o 51,4% r/r. W okresie styczeń-marzec produkcja zmniejszyła się aż o 70%.

Również inne segmenty branży motoryzacyjnej notują regres. Produkcja samochodów ciężarowych spadła w marcu o 2% r/r, a w przypadku pojazdów do transportu publicznego – aż o 23,3% r/r.

Budownictwo i napoje: umiarkowane wzrosty i wyraźne spadki

Produkcja cementu wzrosła w marcu o 3,1% r/r, osiągając 1,61 mln ton – to także znaczący wzrost w ujęciu miesięcznym (o 60,2%). W skali kwartału zmiana była minimalna – wzrost o 0,1%.

W branży napojów sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Produkcja piwa spadła w marcu o 3,1% r/r, ale kwartalnie odnotowano wzrost o 1,9%. Wzrosty notuje także piwo bezalkoholowe – o 1,6% r/r w marcu i aż o 17,2% r/r w skali kwartału.

Produkcja czystej wódki wzrosła w marcu o 19,8% r/r. Natomiast win owocowych i gronowych wyprodukowano znacznie mniej – odpowiednio o 55,5% i 71,5% mniej niż rok wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu