Jest praca dla pracowników fizycznych. Jak pandemia wpłynęła na ich zarobki i sytuację zawodową?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co dziesiąty badany uważa, że obecnie mogą liczyć na lepsze warunki w pracy, niż przed I kwartałem 2020 roku.
Co dziesiąty badany uważa, że obecnie mogą liczyć na lepsze warunki w pracy, niż przed I kwartałem 2020 roku. Joanna Urbaniec / Polska Press
Pracownicy fizyczni na początku pandemii byli wymieniani jako jedna z grup najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje „nowej normalności”. Tymczasem od II półrocza 2020 roku rośnie zapotrzebowanie na tych pracowników. - W obserwowanej obecnie rywalizacji o pracowników fizycznych na pierwszy plan nadal najczęściej przebijają się kwestie finansowe - tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspertka.

- Podczas ewolucji rynku pracy w trakcie trwania pandemii, obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Grupa ta na początku pandemii wymieniana była jako jedna z najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje „nowej normalności”. Tymczasem od II półrocza 2020 roku obserwować można jej sukcesywnie rosnącą popularność wśród pracodawców - tłumaczy w rozmowie z naszym portalem Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl.

Fachowcy zauważyli tę pozytywną zmianę i dobrze odnaleźli się na ewoluującym w pandemii rynku pracy. Wpływ pandemii na sytuację zawodową tej grupy okazał się ogólnie dość łagodny, a w przypadku niektórych zawodów – szczególnie tych związanych ze specjalistycznymi uprawnieniami – wręcz uruchomił więcej rekrutacji.

Ekspertka przyznaje, że w ubiegłym roku w ich serwisie ukazało się 119 149 ogłoszeń kierowanych do pracowników fizycznych, co daje im czwarte miejsce na liście najczęściej poszukiwanych grup zawodowych. Tę tendencję potwierdza Barometr Zawodów – przedstawiający jednoroczne prognozy sytuacji w zawodach – realizowany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Około 2/3 wyliczanych w nim zawodów deficytowych, czyli cierpiących na brak dostatecznej liczby kandydatów, związanych jest właśnie z pracą fizyczną.

[b]Nie jest gorzej, nie jest lepiej[/b]

- 63 proc. badanych pracowników fizycznych ocenia, że ich sytuacja zawodowa nie jest ani gorsza, ani lepsza niż przed pandemią - wskazuje Skwarska dodaje, że co dziesiąty badany uważa, że obecnie mogą liczyć na lepsze warunki w pracy, niż przed I kwartałem 2020 roku.

Podobnie jest z salonami SPA i masażu, które w walentynki nie narzekają na brak klientów.

Praca w Walentynki. Stawki sięgają nawet 150 zł za godzinę. ...

- Zdecydowaną, choć wciąż znaczącą mniejszość stanowią osoby, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Szczegółowe statystyki potwierdzają oceny ekspertów, zgodnie z którymi pandemia nieco mocniej dotknęła najstarszych pracowników z tej grupy. Na pogorszenie sytuacji wskazuje 1/3 respondentów w wieku 45-65 lat, gdy w grupie 18-24 lata było to już tylko 15- wylicza.

Wynagrodzenie i dobry dojazd najbardziej pożądane

Według raportu Pracuj.pl, stabilność miejsca pracy jest wymieniana wśród trzech najważniejszych cech pracodawcy, poszukiwanych przez fachowców, zaraz obok odpowiedniego wynagrodzenia oraz łatwego dojazdu do pracy. To kwestia szczególnie istotna w czasach COVID-19, gdy część firm musiała mierzyć się z trudnościami finansowymi, a na początku pandemii – ze zwolnieniami.

- Najnowsze badanie dodatkowo potwierdza, że poczucie pewności co do mocnej pozycji obecnego stanowiska jest równie ważnym aspektem bezpieczeństwa pracy, co zdrowie i dbałość o BHP. Aż 86 proc. badanych pracowników fizycznych zaznaczyło stabilność miejsca pracy jako istotną kwestię w życiu zawodowym. 78 proc. pracowników fizycznych za ważne uważa otrzymywanie od przełożonych pozytywnych bodźców, np. w postaci pochwał. Liczy się dla nich również spokój tworzony przez bezpieczne i stabilne środowisko pracy, istotne szczególnie w czasach dużych zmian - wymienia ekspertka.

Dodatkowo Skwarska przyznaje, że w obliczu pandemii bezpieczeństwo okazuje się dla fachowców jedną z ważniejszych kwestii związanych z pracą. Oznacza to, że przykładają oni nie tylko dużą wagę do zdrowia czy BHP, ale także stabilizacji i akceptacji w miejscu zatrudnienia.

- W obserwowanej obecnie rywalizacji o pracowników fizycznych na pierwszy plan nadal najczęściej przebijają się kwestie finansowe. Jednocześnie jednak coraz częściej podkreślana jest oferta benefitów czy kultura organizacji, w tym bardziej stabilne warunki pracy lub dostęp do prywatnej opieki medycznej- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu