Jakich rachunków najczęściej nie płacą Polacy? W pierwszej kolejności opłacają czynsz i raty kredytów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Po opłaceniu rachunków 48 proc. domostw dysponuje budżetem nie większym niż 1,5 tys zł zł miesięcznie.
Po opłaceniu rachunków 48 proc. domostw dysponuje budżetem nie większym niż 1,5 tys zł zł miesięcznie. fot. 123RF
Z ostatnich danych KRD na koniec 2021 r. wynika, że Polacy są zadłużeni na 44,1 mld zł. Zaległości ma 2,3 mln osób. Średnie zadłużenie to 18,4 tys. zł. Jak się okazuje, najpierw opłacamy czynsz i raty kredytów oraz rachunków za prąd. Natomiast faktury za wodę i gaz, media niezbędne w gospodarstwie domowym, przesuwają na dalsze pozycje w planie spłat.

Prawie co 3. gospodarstwo domowe musi bardzo ograniczać wydatki. Gorzej w stosunku do czasu przed pandemią swoją bieżącą sytuację finansową oceniają osoby mniej wykształcone oraz starsze, a co za tym idzie – częściej niepracujące, a także te o niższych dochodach miesięcznych - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.

Problem najmocniej dotyka osób z najmniejszych gospodarstw domowych, ponieważ bardziej odczuwają one podwyżki energii elektrycznej, gazu oraz produktów spożywczych i usług.

Czynsz i raty kredytów

Po opłaceniu rachunków 48 proc. domostw dysponuje budżetem nie większym niż 1,5 tys. zł zł miesięcznie. Sumą powyżej 4 tys. zł obraca jedynie 13 proc. Jednak co 6. musi sobie radzić, mając do wydania jedynie kwotę do 500 zł. 95 proc. respondentów, ocenia koszty życia w pandemii jako wysokie, przy czym za bardzo wysokie uważa je co czwarta osoba. Jest to związane między innymi ze wzrostem inflacji, która dotyka większość z nas.

– Aż 91 proc. naszych respondentów deklaruje, że koszty życia w pandemii zwiększyły się, a prawie połowa określa ten skok jako bardzo duży. W konsekwencji co trzeci zapytany przez nas Polak prognozuje, że jego sytuacja finansowa w najbliższym roku się pogorszy – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - Problem dotyczy zwłaszcza osób mieszkających w małych miejscowościach - dodaje.

Jak się okazuje, w pierwszej kolejności Polacy opłacają czynsz (45 proc.) i raty kredytów (33 proc.). Dbają też o pokrycie kosztów energii (26 proc.) oraz zakupów ratalnych i pożyczek (14 proc.).

Niższe miejsca na liście wydatków zajmują woda i gaz oraz podatek od nieruchomości (po 5 proc.). Z kolei na końcu priorytetów płatności jest ogrzewanie i paliwo do samochodu (po 4 proc.). Na równi z nimi znajduje się Internet, telewizja, telefon, wywóz śmieci i przejazdy komunikacją publiczną (po 2 proc.).

Najbardziej obciążające wydatki: żywność i napoje

Patrząc przez pryzmat struktury wydatków najbardziej obciąża żywność i napoje bezalkoholowe (18 proc.) oraz użytkowanie mieszkania, w tym prąd, gaz i woda (17 proc.). Łącznie stanowią one ponad 1/3 wszystkich kosztów.

Trzecie miejsce zajmują leki i wizyty medyczne (8 proc.). Z kolei paliwo i bilety za przejazdy pochłaniają 7 proc. zasobów, tj. tyle samo co rachunki za telefon i Internet. Po 6 proc. stanowią wyposażenie mieszkania wraz z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz odzież i obuwie. Na dalszej pozycji są raty kredytów i pożyczek, które stanowią 5 proc. budżetu. W strukturze wydatków Polaków, według badania KRD, niewiele miejsca zajmuje edukacja, rekreacja i kultura – po 4 proc. wskazań. Najmniejszy jest udział restauracji i hoteli – 3 proc. Niepłacenie rachunków to ostateczność, ale przyznaje się do tego 5 proc. Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu