Spis treści
- Ambasada USA zwróciła się do polskich producentów z pytaniem o możliwość eksportu jajek do Stanów Zjednoczonych
- Sytuacja również na rynku europejskim jest napięta, co utrudnia określenie dostępnych wolumenów eksportowych jaj
- Eksport jajek do USA wymaga specjalnych pozwoleń weterynaryjnych, których uzyskanie może zająć lata
Ambasada USA zwróciła się do polskich producentów z pytaniem o możliwość eksportu jajek do Stanów Zjednoczonych
Amerykański sektor drobiarski zmaga się z poważnym kryzysem spowodowanym ptasią grypą, która dotknęła liczne fermy kur niosek. Według danych ministerstwa rolnictwa USA, aż 30 milionów kur musiało zostać poddanych eutanazji z powodu tej choroby. Sytuacja doprowadziła do znacznego spadku produkcji jajek w kraju.
W związku z tym, ambasada USA w Warszawie na początku lutego zwróciła się do polskich producentów z pytaniem o możliwość eksportu jajek do Stanów Zjednoczonych. Informację tę potwierdziła Katarzyna Gawrońska, dyrektorka generalna Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Podobne zapytanie otrzymał również Gytis Kauzonas, dyrektor litewskiej izby producentów drobiu, od amerykańskiej placówki dyplomatycznej na Litwie.
Sytuacja również na rynku europejskim jest napięta, co utrudnia określenie dostępnych wolumenów eksportowych jaj
Zarówno polscy, jak i litewscy producenci zwracają uwagę na liczne przeszkody, które mogą utrudnić eksport jajek do USA. Wśród nich wymieniają kwestie handlowe oraz weterynaryjne. Katarzyna Gawrońska podkreśla, że sytuacja na rynku europejskim jest napięta, co utrudnia określenie dostępnych wolumenów eksportowych. Wiele krajów zmaga się z niedoborem jaj, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Gawrońska zaznacza, że kluczowe będzie to, jaką ofertę przedstawią Amerykanie. Z kolei litewska izba producentów drobiu deklaruje, że priorytetem dla lokalnych producentów pozostaną rynki państw bałtyckich oraz Unii Europejskiej.
Eksport jajek do USA wymaga specjalnych pozwoleń weterynaryjnych, których uzyskanie może zająć lata
Gytis Kauzonas zwraca uwagę na fakt, że kontrakty eksportowe są zazwyczaj długoterminowe, co utrudnia znalezienie dodatkowych mocy produkcyjnych przeznaczonych na eksport. Podkreśla również, że zapotrzebowanie na jajka w Europie jest obecnie bardzo wysokie.
Kauzonas dodaje, że eksport jajek do USA wymaga specjalnych pozwoleń weterynaryjnych, których uzyskanie może zająć lata.
źródło: PAP