- Tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Pokazują zmieniającą się sytuację w prawodawstwie - komentował Tomasz Matysik, jeden z uczestników spotkania.
Zielona Góra to jedno z 20. miast, w których odbywają się spotkania ekspertów MPiT oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z przedsiębiorcami. Tegoroczna, druga edycja wydarzenia poświęcona jest nowym rozwiązaniom dla firm. Podczas spotkań przedstawiciele MPiT zachęcają właścicieli firm, by w relacjach z urzędami powoływali się na zapisy Konstytucji Biznesu, m.in. „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. A także do tego, aby powoływali w swoich firmach zarządców sukcesyjnych. Można to zrobić, łatwo i bezpłatnie, za pośrednictwem CEIDG.
Konferencję otworzyła Helena Hatka, radna Sejmiku Województwa Lubuskiego. - Od roku obowiązuje Konstytucja Biznesu, która wprowadza bardzo rewolucyjne zmiany, ale ich wdrożenie wymaga zmiany mentalności urzędników oraz wiedzy osób, które prowadzą firmy - zauważyła.
To właśnie chęć poszerzenia wiedzy, a także możliwość zadania pytań i uzyskania porad przyciągnęły większość uczestników spotkania.
- Osobom prowadzącym małe i średnie firmy przekazywanie takich informacji potrzebne jest na bieżąco - mówił Tomasz Matysik z Zielonej Góry. - Jestem przedstawicielem jednego z biur rachunkowych w mieście. W naszym przypadku bardzo dobra znajomość przepisów jest konieczna, aby prawidłowo doradzać klientom.
- Mówimy o Konstytucji Biznesu, cały czas jest wprowadzana, ale nie wszyscy o niej słyszeli - zauważył Andrzej Moskwa z gminy Lubniewice. - Ludzie w dzisiejszym zabieganiu nie potrafią sobie poradzić z niektórym rzeczami, które spotykają na swojej drodze. To wydłuża im czas realizacji projektów, a dzisiaj czas to pieniądz. Dlatego warto brać udział w takich spotkaniach - chociażby po to, aby potem powiedzieć „byłem, widziałem, to mi się należy”.
Adrian Rycerski, ekspert MPiT mówił m.in. o Konstytucji Biznesu, w tym o zmianach dotyczących kontroli firm.
- Nowa ustawa wprowadza ograniczenia w wykonywaniu kontroli, tak, aby nie była ona uciążliwa i wyniszczająca dla przedsiębiorców - podkreślał. Nawiązał też do sukcesji firm, ułatwień dotyczących akt pracowniczych czy Małego ZUS-u.
Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi Pracowniczych Planów Kapitałowych, które niebawem częściowo wejdą w życie. Przedstawił je Mateusz Kozłowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
Podczas konferencji działała strefa informacyjna. Porad przedsiębiorcom udzielali reprezentanci MPiT, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ZUS, PFR oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Taką formułę spotkania chwaliła sobie Tatiana Ekstowicz z Zielonej Góry. - Biznes potrzebuje szerszej informacji. Ważne, że takie spotkania odbywają się lokalnie. To także okazja do spotkań przedsiębiorców z regionu, którzy mogą wymienić się informacjami - podkreślała.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się także pracownicy urzędów. - Jestem przedstawicielem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Zależy nam na tym, aby posłuchać głosów z sali - uczestników, ale też przedstawicieli innych instytucji publicznych, z którymi współpracujemy - wyjaśniała Ewa Markowicz, rzeczniczka firmy.
Kto nie mógł wziąć udziału w konferencji w Zielonej Górze, może wybrać się na spotkanie, które odbędzie się 6 czerwca w Gorzowie. Rejestracja: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.
W konferencji w Zielonej Górze udział wzięło kilkudziesięciu przedsiębiorców.
