Waloryzacja emerytur 2020. Aktualne zasady waloryzacji emerytur i rent. Ile wyniesie waloryzacja emerytury w 2020 roku. Tabela waloryzacji

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W przyszłym roku emeryci i renciści najprawdopodobniej mogą się spodziewać większej podwyżki świadczeń.
W przyszłym roku emeryci i renciści najprawdopodobniej mogą się spodziewać większej podwyżki świadczeń. 123RF
Jak co roku, 1 marca 2020 roku z urzędu przeprowadzona będzie waloryzacja emerytur i rent. To, ile wyniesie, zależy od wysokości płac w danym roku oraz poziomu inflacji. Szacuje się, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc.

Waloryzacja to podwyższenie wysokości świadczeń, by zachowały realną wartość. O zasadach waloryzacji decyduje parlament. To, ile wyniesie waloryzacja w danym roku, powiązane jest z sytuacją gospodarczą kraju, m.in. z inflacją oraz wzrostem gospodarczym. Waloryzacja ma na celu zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

- Gdyby nie było waloryzacji i wysokość świadczenia byłaby stała, to emeryt czy rencista za otrzymaną kwotę mógłby kupować coraz mniej. To prowadziłoby do ubożenia świadczeniobiorców - wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Kiedy przeprowadzana jest waloryzacja

Waloryzacja świadczeń dokonywana jest zawsze 1 marca danego roku na podstawie wskaźników ogłaszanych przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec lutego.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji z urzędu, a jeżeli ich wypłata była wstrzymana - dopiero po wznowieniu wypłaty. Wstrzymanie wypłaty emerytury czy renty następuje np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy.

Waloryzacja emerytur i rent - jakie dokumenty

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy świadczeniobiorca otrzymuje z ZUS decyzję z nową, wyższą kwotą świadczenia, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty. Jest ich sześć: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca.

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Są jednak zawody, w których nie trzeba czekać tyle lat, aby otrzymać emeryturę.Przejdź na kolejne strony, by poznać przedstawicieli zawodów w których można przejść na wcześniejszą emeryturę

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Co to jest wskaźnik waloryzacji

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych jest liczony ogółem albo tylko dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Waloryzacja emerytur i rent. Jaka była w ostatnich latach

Waloryzacja może być:

 • procentowa
 • kwotowa
 • procentowo-kwotowa.

Zasadą jest waloryzacja procentowa. Waloryzacje procentowo-kwotowe (w 2015 i 2017 roku) oraz kwotowe (w 2012 roku) były wyjątkami od tej reguły i wynikały z niskiego wskaźnika waloryzacji świadczeń. W 2017 roku emerytury i renty wzrosły zaledwie o 0,44 proc., przy czym najniższe świadczenia o minimum 10 zł. W 2016 roku waloryzacja wynosiła 0,24 proc. Wtedy rząd wprowadził jednorazowy dodatek wynoszący od 50 do 400 zł. Z kolei w 2015 roku waloryzację procentową zastąpiła procentowo-kwotowa wynosząca 0,68 proc. - minimum 36 zł. W 2014 roku waloryzacja wynosiła 1,6 proc. W roku 2012 roku ZUS do każdego świadczenia dodał 71 zł.

Warto przeczytać:

Dla porównania wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku był wyższy aniżeli w 2017 roku. Wynosił 102,98 proc, choć pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie większa i wyniesie ponad 3,20 proc. przy wskaźniku waloryzacji 103,20 proc. Z kolei w 2019 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 102,86 proc. Rząd przyjął w 2019 roku założenie, że waloryzacja będzie kwotowa albo procentowa. Wypłacane przez ZUS emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc, ale nie mniej niż o 70 złotych. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka, to stosowano wskaźnik procentowy.

Emerytury i renty 2020 - jaka podwyżka?

W przyszłym roku emeryci i renciści najprawdopodobniej mogą się spodziewać większej podwyżki świadczeń niż w tym roku. 27 sierpnia br. rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok. W projekcie jest zawarty planowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Ma on wynieść 103,24 proc. To oznacza wzrost rent i emerytur brutto o 3,24 proc.

- Czy faktycznie tak będzie dowiemy się w lutym 2020 roku. To właśnie wtedy zostaną opublikowane przez GUS stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - zaznacza Krystyna Michałek.

Waloryzacja emerytur i rent 2019 - jakie podwyżki dostali emeryci i renciści

Wskaźnik waloryzacji w 2019 roku wyniósł 102,86 proc. Gwarantowana minimalna kwota podwyżki świadczenia, jaką w tym roku otrzymali emeryci i renciści, to:

 • 70 zł brutto w przypadku emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej,
 • 52,50 zł brutto w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 35 zł brutto w przypadku emerytury częściowej.

Osoby, które nie miały prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymały gwarantowanej podwyżki 70 zł. Ich świadczenie zostało przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji. Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest posiadanie minimalnego stażu pracy w przypadku kobiet 20 lat oraz 25 lat dla mężczyzn okresów składkowych i nieskładkowych.

Warto przeczytać:

Emerytury i renty 2019 - ile po podwyżce wynoszą najniższe świadczenia

Po tegorocznej waloryzacji wzrosły także najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe. Od 1 marca 2019 roku wynoszą one:

 • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna, renta socjalna - 1100 zł brutto (wzrost o 70,20 zł brutto),
 • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 825 zł brutto (wzrost o 52,65 zł brutto),
 • świadczenie przedemerytalne - 1140,99 zł brutto (wzrost o 70 zł brutto).

Emerytura plus, czyli trzynastka dla emerytów i rencistów

W tym roku emeryci i renciści, oprócz marcowej podwyżki swoich świadczeń, otrzymali także tzw. trzynastą emeryturę zapowiadaną w ramach "piątki Kaczyńskiego". To świadczenie ekstra w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł "na rękę". Nie trzeba było składać żadnego wniosku. Wypłata "Emerytury plus" w maju tego roku odbyła się z urzędu.

Trzynastą emeryturę otrzymały osoby, które na dzień 30 kwietnia 2019 roku miały ustalone prawo do:

 • emerytury,
 • renty,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama 4+),
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia przedemerytalnego,
 • zasiłku przedemerytalnego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych - pod warunkiem, że pobierały to świadczenie.

Trzynastą emeryturę dostali także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty obejmowało dzień 30 kwietnia 2019 roku. Trzynastki nie otrzymały osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę? Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Tzw. trzynasta emerytura trafiła w tym roku do ok. 9,8 mln emerytów i rencistów.

- Zadłużeni emeryci i renciści mogli odetchnąć z ulgą. "Trzynastki" nie podlegały zajęciom komorniczym. Pieniądze zostały oznaczone specjalnym identyfikatorem, co miało zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów ZUS z bankami i komornikami - podsumowuje Krystyna Michałek.

"Emerytura plus". Czy będzie w 2020 roku?

W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazła się zapowiedź, że trzynasta emerytura będzie przyznawana na stałe. Nie było jednak mowy o tym ile to świadczenie ma wynieść w kolejnych latach. Wiadomo, że pieniądze na ten cel będą pochodzić ze środków "Funduszu Solidarnościowego".

PiS obiecał wyborcom, że dodatkowo w 2021 roku wypłaci czternastą emeryturę. Dostaną je ci emeryci i renciści, którzy mają świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury. Zatem dotyczy to osób, których świadczenie nie przekroczy około 2900 zł w 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu