- W manewrach wezmą udział marynarze wszystkich jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, zarówno z dywizjonów okrętów, jak i jednostek brzegowych. Każda z jednostek będzie realizowała zadania zgodnie z przygotowanym scenariuszem - przekazał kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
Zadania bojowe realizowane będą na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego oraz Zatoki Gdańskiej. Przyjęte scenariusze zakładają m.in. strzelania z artylerii okrętowej, zadania minowe i przeciwminowe, obronę przed atakami z powietrza, operacje transportu wojsk i techniki wojskowej, a także epizody związane z ratownictwem morskim.
Przećwiczone mają zostać też procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne oraz elementy obrony przeciwawaryjnej m.in. walka z pożarem czy udzielanie wzajemnej pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych.
- Na morze wyjdą między innymi okręty transportowo-minowe, trałowce, a także pomocnicze jednostki pływające. Wiele scenariuszy odbędzie się również na lądzie, gdzie intensywnie działać będą 8 Batalion Saperów i 8 Dywizjon Przeciwlotniczy, zapewniając m.in. wsparcie inżynieryjne oraz przeciwlotnicze siłom 8 Flotylli Obrony Wybrzeża - dodał Lewandowski.
Zaplanowane epizody obejmują też wspólne ćwiczenia z siłami Brygady Lotnictwa MW oraz gdyńską 3 Flotyllą Okrętów, która równolegle przeprowadzi manewry pk. Ostrobok-24. Obydwa przedsięwzięcia podsumowują rok szkoleniowy w największych związkach taktycznych Marynarki Wojennej.
Ćwiczenie Wargacz-24 potrwa do 8 marca.
W ćwiczeniu Dragon-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
