Dominacja NATO na Bałtyku. W Kłajpedzie ruszają ćwiczenia Baltops. Pokaz jedności i współpracy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Dominacja NATO na Bałtyku. Ruszają ćwiczenia Baltops. Pokaz jedności i współpracy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego
Dominacja NATO na Bałtyku. Ruszają ćwiczenia Baltops. Pokaz jedności i współpracy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego Melina Westerberg i Ditte Boysen Ruge / Siły Zbrojne Szwecji / Dziennik Bałtycki
- Okręty Marynarki Wojennej RP wyszły z portów w Gdyni i Świnoujściu obierając kurs na Kłajpedę - przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego. Ma to związek z zaplanowanymi w dniach 7-22 czerwca 2024 roku największymi i najważniejszymi morskimi ćwiczeniami NATO w basenie Morza Bałtyckiego Baltops 24.

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, ponad 12 000 żołnierzy bierze udział w operacji bałtyckiej. Przedstawiciele ponad 20 państw członkowskich NATO zebrali się w litewskim porcie, aby wspólnie doskonalić współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również zwiększyć zdolności obronne w ramach zintegrowanych operacji morskich w kontekście międzynarodowym.

- Nie mogę się doczekać spotkania z moimi kolegami z NATO, aby omówić integrację sił państw Sojuszu i wspólnie móc wziąć udział w ćwiczeniach morskich na Bałtyku. Wspaniale jest widzieć współpracę marynarek wojennych państw NATO na morskiej arenie – powiedział kadm. Arjen Warnaar, dowódca Netherlands Maritime Force, a więc holenderskich sił morskich.

W tegorocznej, 53. edycji ćwiczeń Baltops wezmą udział przedstawiciele wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, polską Marynarkę Wojenną reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej.

- Kolejny raz Stany Zjednoczone i NATO potwierdzają, że Morze Bałtyckie jest istotnym akwenem dla Sojuszu. Skala ćwiczeń Baltops w 2024, a także obecność Szwedów już jako pełnoprawnego członka NATO wskazują, że marynarka wojenna jest niezwykle ważnym elementem w układance sił zbrojnych. Obecność sił NATO na Bałtyku nie tylko trwa, ale umacnia się i rozwija. Sojusznicy podnoszą tzw. interoperacyjność swoich sił, krótko mówiąc, sprawność i gotowość do działania – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” dr Łukasz Wyszyński, politolog Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ekspert stosunków międzynarodowych.

Ćwiczenia Baltops 24 rozpoczną się w Kłajpedzie, to obejmą niemal cały basen Morza Bałtyckiego. Według informacji DG RSZ swoje zadania na terytorium Szwecji będzie realizowała także 6 Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty transportowe polskich Sił Powietrznych utworzą most powietrzny do przerzucenia w rejon działań ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia.
Część działań w ramach Baltops 24 zostanie przeprowadzonych także w Polsce.

- Szereg epizodów zostanie zrealizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie między innymi odbędą się skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny. Scenariusz ćwiczenia przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zdaniem litewskiej Marynarki Wojennej ćwiczenia Baltops 24 będą największymi ćwiczeniami w historii, jakie przeprowadzone zostały na wodach Bałtyku. Litewską Marynarkę Wojenną reprezentować będzie okręt przeciwminowy Marynarki Wojennej (KJP) „Skalvis” i okręt patrolowy „Aukštaitis”.

W szkoleniu weźmie także udział BALTRON, jednostka okrętów wojskowych krajów bałtyckich, dowodzona obecnie przez oficera Karolisa Lileikisa. Krajami członkowskimi bałtyckiej eskadry marynarki wojennej BALTRON są Estonia, Łotwa i właśnie Litwa.
Manewry państw NATO odbywać będą się na wodach Zatoki Ryskiej, Zatocki Botnickiej, a także na poligonach morskich w Szwecji w Gotlandii i Archipelagu Sztokholmskim. Okręty państw Sojuszu obecne będą również na wodach terytorialnych Polski, Niemiec oraz Litwy.

- Ćwiczenie oficjalnie rozpocznie się fazą portową tzw. „Pre-Sail Conference" w Kłajpedzie, w ramach której odbędą się odprawy oraz spotkania poprzedzające manewry. Na spotkaniach tych ustalone zostaną szczegóły ćwiczeń, dowódcy dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Faza morska ćwiczenia rozpocznie się w piątek, 7 czerwca – przekazało w komunikacie DG RSZ.

Po wyjściu w morze okręty sformują grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim będą prowadzić operacje obejmujące m.in. integrację obrony przeciwlotniczej, poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu, operacje desantowe i akcje ratownicze.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, jak informuje DG RSZ, ORP Gen. K. Pułaski i ORP Bałtyk wejdą w skład grupy zadaniowej, którą współtworzyć będą fregaty z Hiszpanii - ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, Danii – HDMS Peter Willemoes i Francji FS Auvergne, a także niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Rhön.

– Będziemy realizować spektrum zadań. Na tej liście znalazło się np. poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Polakom kilka razy przypadnie przy tym rola okrętu prowadzącego tego typu misję. Będziemy koordynować działania zespołu, rozdzielać zadania, nie tylko między poszczególne fregaty, lecz także śmigłowce pokładowe. W planach znalazły się też operacje MIO, które polegają m.in. na kontrolowaniu statków. Na ich pokłady będą wchodzić grupy boardingowe, w tym z naszego okrętu – przyznaje kmdr por. Tomasz Teległów, dowódca ORP „Pułaski”, cytowany przez Polskę Zbrojną.

ORP Poznań wspólnie z hiszpańskim śmigłowcowcem ESPS Juan Carlos I utworzy grupę desantową. Z pokładu okrętu transportowo-minowego będą prowadzone m.in. operacje desantowe na nieprzygotowany brzeg przy pomocy pływających transporterów PTS-M oraz łodzi typu Zodiac.

W ramach Baltops-u odbędą się morskie operacje desantowe, które zostaną przeprowadzone w różnych częściach Morza Bałtyckiego.

Inne zadania będzie miała załoga ttrałowca ORP Necko. Polscy marynarze dołączą do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), będą poszukiwać i oczyszczać z min kluczowe szlaki żeglugowe, a tym samym torować drogę dużym okrętom bojowym.

W ćwiczeniu weźmie udział 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przypomina również, że Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w ćwiczeniach jako państwo członkowskie i sojusznik NATO.

- Udział Polski w Baltops ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia zintegrowanych operacji we wszystkich domenach wspólnie z sojusznikami. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową żołnierzy, pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i zwiększenie zdolności do współdziałania. Baltops jest ćwiczeniem potwierdzającym rolę Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich – przekazuje DG RSZ.

Podobnie na temat ćwiczeń Baltops 24 wypowiada się dr Łukasz Wyszyński z Akademii Marynarki Wojennej.

- Baltops to ćwiczenia realizowane systematycznie, konsekwentnie. Co ciekawe, z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, choć oczywiście pod sztandarem i dowództwem NATO. Kiedy Amerykanie zaproponowali takie działania ponad 50 lat temu, sytuacja polityczna na Bałtyku była zgoła inna. Można powiedzieć, że była zachowana pewna proporcja sił między Sojuszem Północnoatlantyckim a ówczesnym Układem Warszawskim. Potem mieliśmy, po upadku ZSRR, okres odprężenia, gdy w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju rosyjska flota była zapraszana do udziału w Baltops. Dzisiaj ćwiczenia te mają zupełnie inny kontekst geopolityczny. Mamy wojnę na Ukrainie, Finlandia jest już członkiem NATO, Szwecja również. Układ sił na Bałtyku zmienił się diametralnie - mówi dr Łukasz Wyszyński.

Ekspert zwraca uwagę, że obecność Szwedów po raz pierwszy, jako pełnoprawnego członka NATO w ćwiczeniach Baltops jest niezwykle ważna dla pokazania jedności państw Sojuszu Północnoatlantyckiego właśnie w basenie Morza Bałtyckiego.

- Komunikat jest jasny. Państwa NATO działają jako jeden organizm. Morskie zgrupowanie na Bałtyku jest aktywne, zaangażowanie 20 państw Sojuszu w manewry, spotkanie w Kłajpedzie, a więc w najbliższym porcie wojennym od Królewca pokazuje nie tylko to, że w patrzeniu na sytuację geopolityczną w Europie jest jedność, ale także, że zdolność operacyjna wojsk NATO z roku na rok staje się coraz lepsza, tym razem przy pełnoprawnym już udziale właśnie Szwecji – dodaje ekspert z Akademii Marynarki Wojennej.

Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops było organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Różne oblicza Marynarki Wojennej RP. Pod osłoną nocy, za dnia, z morza i powietrza. Polscy marynarze w służbie Rzeczypospolitej Polskiej

Różne oblicza Marynarki Wojennej RP. Pod osłoną nocy, za dni...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu