Spis treści
Program "Orka" i jego znaczenie dla Polski
Program "Orka" to jeden z najważniejszych projektów modernizacyjnych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie Polska dysponuje jednym przestarzałym okrętem podwodnym, co stawia naszą flotę w niekorzystnej sytuacji na tle innych państw. W ramach "Orki" planowany jest zakup trzech nowoczesnych jednostek.
Wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, wielokrotnie podkreślał, że decyzja w sprawie zakupu nowych okrętów podwodnych ma zapaść jeszcze w tym roku.
Wizyty w Niemczech i innych krajach
Polska rozważa zakup niemieckich okrętów podwodnych typu 212CD, oferowanych przez koncern ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Jednostki te charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, w tym zaawansowanym napędem niezależnym od powietrza (AIP), co pozwala na długotrwałe operacje w zanurzeniu.
TKMS zaproponował Polsce zakup dwóch pełnowymiarowych okrętów typu 212CD oraz dwóch miniaturowych jednostek podwodnych. Te mniejsze okręty, choć w fazie projektowej, miałyby wspierać operacje specjalne i działania na płytkich wodach.
Podczas wizyty w Niemczech, Paweł Bejda odwiedził Centrum Szkolenia Okrętów Podwodnych w Eckernförde oraz stocznię ThyssenKrupp Marine Systems w Kilonii. Niemcy są jednym z trzech krajów, które Polska bierze pod uwagę przy zakupie nowych okrętów podwodnych.
– Podczas wizyty Paweł Bejda wraz z niemieckim sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Benediktem Zimmerem zapoznali się z procesem szkolenia marynarzy, nowoczesnymi symulatorami oraz technologiami wspierającymi szkolenie. W trakcie spotkania przedstawiono także zasady działania systemów wsparcia logistycznego i serwisowania jednostek pływających – poinformował resort obrony.
Wcześniej Bejda odwiedził również Szwecję i Włochy, gdzie spotkał się z przedstawicielami tamtejszych stoczni i resortów obrony. W Szwecji omówiono kwestie związane z ofertą Saab, natomiast we Włoszech Bejda spotkał się z przedstawicielami stoczni Fincantieri.
Oferty i perspektywy współpracy
Polska otrzymała oferty na sprzedaż okrętów podwodnych od siedmiu firm z różnych krajów. Najlepiej ocenione zostały propozycje z Niemiec, Szwecji i Włoch.
– Polska delegacja miała okazję przyjrzeć się procesowi produkcji, a także omówić możliwości ewentualnej przyszłej współpracy. Podsumowaniem wizyty było spotkanie bilateralne delegacji obu ministerstw obrony. W ramach dyskusji omówiono perspektywy rozwoju współpracy wojskowo-technicznej pomiędzy Polską a Niemcami, ze szczególnym uwzględnieniem procesu modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz wymiany doświadczeń w zakresie szkolenia i modernizacji sił zbrojnych – podało MON.
Aktualny stan polskiej floty podwodnej
Obecnie Siły Zbrojne RP dysponują jednym okrętem podwodnym - ORP Orzeł, który został zbudowany w ZSRR i wszedł do służby w połowie lat 80. Dodatkowo, od 2002 roku Polska wykorzystywała cztery małe okręty podwodne typu Kobben, pozyskane od Norwegii, z których dwa ostatnie zostały wycofane ze służby w 2021 roku.
Źródło: PAP
