Warszawska giełda zareagowała na scenariusz zakończenia wojny w Ukrainie

Marek Knitter
Początek sesji na GPW na przyzwoitym plusie
Początek sesji na GPW na przyzwoitym plusie fot.marek knitter
Początek sesji rozpoczął się od wzrostu indeksu WIG20 dzięki poprawie sytuacji w sprawie ewentualnego zawieszanie wojny w Ukrainie.

Spis treści

- Znowu początek sesji na plusie. I to całkiem przyzwoitym plusie. Bo indeks WIG20 w pierwszych minutach sesji rośnie ponad 1 proc. co oznacza zbliżenie się od razu do poziomów maksymalnych z wczorajszej sesji. Jednocześnie oznacza to zbliżenie się do poziomów oporu na tym indeksie z ostatnich kilku dni - napisał w porannym komentarzu Marcin Mierzwa, analityk stooq.pl.

Na początku sesji największy wzrost z indeksu WIG20 notował Budimex (+2,3 proc.). Ponad 1 procent zyskiwały akcje KGHM, Orlenu czy mBanku.

Analitycy BM BNP Paribas Bank Polska w porannym raporcie uważają, że początek dzisiejszego handlu będzie upływał pod znakiem powrotu scenariusza zakończenia wojny za naszą wschodnią granicą.

- Z kolei nastroje w dalszej części budować może odczyt inflacji CPI za oceanem za luty. Gdyby odczyt okazał się niższy od prognoz, byłby to kolejny argument za tym, aby Fed podjął kroki w celu łagodzenia polityki monetarnej w odpowiedzi na rosnące szanse na spowolnienie gospodarcze w USA – uważają analitycy BM BNP Paribas Bank Polska.

Powrót inwestorów zagranicznych?

Zdaniem analityków w odpowiedzi na informacje o gotowości Ukrainy do przyjęcia propozycji USA dotyczącej wdrożenia natychmiastowego, tymczasowego 30-dniowego zawieszenia broni, zobowiązanie USA do natychmiastowego przywrócenia wsparcia wywiadowczego i wojskowego oraz planowanych rozmów bezpośrednich prezydentów USA oraz Rosji, krajowy rynek ponownie powinien zwrócić uwagę inwestorów zagranicznych, którzy w otoczeniu ostatniego wzrostu zmienności globalnie, zapewne chętnie realizowali szybkie tegoroczne zyski na GPW.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Zdaniem analityków z PKO BP nie należy także zapominać o posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

- Stopy procentowe najpewniej pozostaną na niezmienionym poziomie, a dużo istotniejsza niż sama decyzja będzie najnowsza projekcja inflacji i PKB, która - wg zapowiedzi członków RPP - może zdeterminować moment pierwszej obniżki stóp procentowych - napisali w dzienniku ekonomicznym analitycy PKO BP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu