Spis treści
Kluczowe odległości wiatraków. Zmiany tych minimalnych
Jedną z głównych zmian nowej ustawy ma być zniesienie zasady 10H, czyli zakazu budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem od zabudowań mieszkalnych. Obecnie dopuszczalne jest jedynie pod pewnymi warunkami zniesienie tej odległości do 700 m. Nowelizacja ma wyznaczyć odległość minimalną na poziomie 500 m.
Z kolei minimalna odległość turbiny od granicy parku narodowego ma wynieść 1500 m, od określonych obszarów Natura 2000 - 500 m. Restrykcją tą mają zostać objęte sąsiedztwa obszarów Natura 2000 utworzonych w celu ochrony siedlisk nietoperzy i ptaków.
Przepisy wprowadzą też elastyczność w lokowaniu elektrowni wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Na ten moment obowiązuje minimalna odległość 3H.
Dokument zakłada jeszcze zasady repoweringu, czyli modernizacji istniejących turbin wiatrowych. Wprowadzono też minimalną odległość budowy nowych wiatraków od dróg krajowych, wynoszącą 1H, czyli równej maksymalnej wysokości łopaty wirnika nad powierzchnią. Przy czym wojewoda, wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, będzie nakazywał, za odszkodowaniem, rozbiórkę elektrowni wiatrowych leżących bliżej niż 1H od projektowanej drogi krajowej i zakazywał wydawania pozwoleń na budowę w tym obszarze.
Modernizacja turbin, zlokalizowanych na podstawie decyzji WZ lub miejscowego plany, który przewiduje mniejsze wymiary niż po modernizacji, będzie wymagała przejścia ścieżki planistycznej. W przypadku gdy MPZP przewiduje możliwość modernizacji, nie będzie potrzeby jego zmiany. Na jego podstawie będzie można wydawać decyzje środowiskowe oraz pozwolenie na budowę, jeżeli inwestycja spełnia warunek odległości 500 m od zabudowy mieszkaniowej oraz 1H od dróg krajowych.
Gdzie nie powstaną wiatraki?
Tu stanowisko jest jasne, nowelizacja nie zezwala na powstawanie wiatraków na obszarach o znaczeniu dla wojska - przestrzeniach powietrznych MCTR oraz MRT.
Źródło: PAP
