Wiceminister Jaki przedstawił "dużą" ustawę reprywatyzacyjną

Jakub Oworuszko AIP
Ulica Marszałkowska 99A. Ratusz oddał w prywatne ręce działkę przed wejściem do Hotelu Metropol.
Ulica Marszałkowska 99A. Ratusz oddał w prywatne ręce działkę przed wejściem do Hotelu Metropol. Szymon Starnawski
Wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki przedstawił w środę założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, która ma ostatecznie rozwiązać problem "dzikiej" reprywatyzacji w całym kraju. Wiceminister Jaki podkreślił, że "państwo polskie uznaje, że należy się zadośćuczynienie za znacjonalizowaną własność przez komunistów".

- Nie może być tak, że jedną krzywdę naprawiamy za pomocą krzywdą innych ludzi, dlatego proponujemy mechanizm, który jest już znany w polskim prawodawstwie i akceptowany również na poziomi instytucji europejskich, ponieważ musimy myśleć kilka kroków do przodu - wyjaśniał. - Chcemy zaproponować prawo, które będzie wysokiej jakości, które spowoduje, że również potencjalne odwołania do różnych instytucji europejskich nie spowoduje, że państwo będzie musiało płacić odszkodowania. Dlatego jako podstawę przyjęliśmy mechanizm, który funkcjonuje, to znaczy "mienie zabużańskie", mianowicie zwroty w wysokości 20 proc. utraconego mienia - tłumaczył Jaki.

Nie wiadomo, jaka będzie skala roszczeń, dlatego wiceminister zaproponował mechanizm. Osoby posiadające roszczenia otrzymają 20 proc. wartości nieruchomości w formie pieniężnej lub 25 proc. w obligacjach albo do 20 proc. możliwości zaliczenia w poczet nabycia nieruchomości Skarbu Państwa lub przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Ustawa będzie dotyczyła wszystkich roszczeń i nieruchomości w całej Polsce. Jaki wyrażał nadzieję, że uda się ją uchwalić jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu