To niepotrzebny koszt! ZUS udziela bezpłatnych informacji na ten temat i również pomoże wypełnić formularz. Przygotował nawet okolicznościowe ulotki.
Wniosek o umorzenie ZUS. Firmy zarabiają na nieszczęściu innych
- Jeden z przedsiębiorców pokazał umowę z firmą, która pomagała mu przygotować dokumenty - mówi Alina Szałkowska, rzecznik Oddziału ZUS w Bydgoszczy. - Największe zdziwienie wzbudziła cena za usługę, to było aż 800 zł! Zupełnie niepotrzebny wydatek!
Zbędny koszt, bo w każdym oddziale ZUS można otrzymać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków. Szczegółowe ulotki informacyjne są dostępne w salach obsługi klientów oraz na stronie www.zus.pl.
Przypomnijmy, ustawa o umorzeniu należności z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, weszła w życie 15 stycznia tego roku.
Dzięki niej jest możliwość abolicji zaległości na ubezpieczenia społeczne za 10 lat: od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Niestety, szybko znalazły się firmy, które chcą zarobić na nieszczęściu innych, bo ci ludzie, często przez nieświadomość, stali się dłużnikami ZUS.
Wniosek o umorzenie ZUS i co jeszcze?
W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności 1 września 2012 roku oraz w dniu złożenia wniosku, jedynym potrzebnym dokumentem jest zaś poprawnie wypełniony formularz o umorzenie należności (dostępny na www.zus.pl).
Jeśli natomiast ktoś nadal prowadzi firmę musi złożyć:
- bezbłędnie wypełniony wniosek o umorzenie zaległości ZUS,
- "formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną" (dostępny w oddziałach ZUS oraz do pobrania ze strony www.uokik.gov.pl lub wypełniony "formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę" - w przypadku ubiegania się o pomoc publiczną w rolnictwie lub rybołówstwie (do pobrania w ZUS i na www.dziennikustaw.gov. pl).
- oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia tzw. kategorii ratingowej - druk do wzięcia w każdymoraz na jego stronie internetowej,
- wszystkie zaświadczenia o pomocy publicznej w roku, w którym ktoś ubiegał się o taką pomoc oraz w dwóch poprzednich (mogą to być również oświadczenia o wielkości przyznanej pomocy lub o tym, że jej w ogóle nie było).
