Wrzesień kolejnym udanym miesiącem

Michał Mordel
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström Dom Maklerski Michael/Ström
Wrzesień 2017 r. był kolejnym miesiącem, w którym polska gospodarka dynamicznie się rozwijała. Wysokie tempo wzrostu produkcji przemysłowej – czy też budowlano-montażowej – w skali roku zostało utrzymane, jednak rynek oczekiwał jeszcze wyższych odczytów. Wzrost sprzedaży detalicznej oraz inflacja były wyższe od oczekiwań, co w naszym przekonaniu będzie wywierało presję na RPP na podwyższenie stóp procentowych. Zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia dynamicznie wzrosły we wrześniu. Należy pamiętać jednak o niższym wieku emerytalnym, który zaczął obowiązywać od 1 października br. i który powinien się przełożyć na niższe dynamiki wzrostu zatrudnienia w najbliższych miesiącach.

Produkcja przemysłowa (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) we wrześniu 2017 r. odnotowała wzrost względem analogicznego okresu w 2016 roku w wysokości 4,3 proc, tj. o 0,9 pkt. proc. poniżej konsensusu. W minionym miesiącu wzrost produkcji odnotowano w 29 z 34 działów przemysłu, z czego największy wzrost miał miejsce w produkcji metali (+15,6 proc. r/r). Istotny spadek odnotowano natomiast w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-35,5 proc. r/r). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja w minionym miesiącu była o 6,9 proc. wyższa niż przed rokiem.

We wrześniu br. można było obserwować dynamiczny wzrost w produkcji budowlano-montażowej. Tempo produkcji (wyrażone w cenach stałych, niewyrównane sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosło 15,5 proc. w skali roku, czyli o 2,6 pkt. proc. mniej od oczekiwań rynkowych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej osiągnęło wartość +17,9 proc. w skali roku.

Miniony miesiąc był kolejnym dobrym miesiącem dla budownictwa mieszkaniowego. Oddanych zostało ogółem 14 967 mieszkań (+18,2 proc. r/r), co pozwoliło osiągnąć dodatnią dynamikę przekazanych lokali w okresie styczeń-wrzesień 2017 r. (+10,6 proc. r/r). We wrześniu rozpoczęto budowę 16 988 lokali mieszkalnych (+9,1 proc. r/r), a od początku roku liczba ta wyniosła 160 850 (+20,9 proc. r/r). W przypadku mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym we wrześniu również odnotowano dodatnią dynamikę na poziomie 13,9 proc. r/r (21 350 pozwoleń/zgłoszeń). Narastająco od początku roku dynamika dotycząca tego obszaru względem roku 2016 wyniosła 23,4 proc.
Wrześniowe dynamiki wyłącznie dla deweloperów mieszkaniowych okazały się silniejsze niż w przypadku całego rynku. Deweloperzy oddali we wrześniu br. 7 744 mieszkań (+28,3 proc. r/r), podczas gdy od początku roku przekazali 60 985 lokali (+14,4 proc. r/r). Liczba rozpoczętych budów przez deweloperów osiągnęła 9,8 proc. dynamikę wzrostu w skali roku, co przełożyło się na 7 259 nowych budów. Z kolei w okresie styczeń-wrzesień br. deweloperzy rozpoczęli budowę 79 556 mieszkań, co oznacza 26,1 proc. poprawę r/r. Dynamika liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń we wrześniu wyniosła 24,7 proc. (10 475 pozwoleń/zgłoszeń), podczas gdy narastająco dynamika wyniosła +29,7 proc. r/r (98 216 pozwoleń/zgłoszeń).

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 6 030,8 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,5 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 473,06 zł miesięcznie, tj. o 6,0 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy oczekiwał 6,2 proc. wzrostu.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł we wrześniu 2017 r. o 2,2 proc. r/r, zgodnie ze wstępnym odczytem i powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 1,9 proc. Największy wzrost w skali roku zanotowały ceny żywności (+5,3 proc.), które w porównaniu z sierpniem 2017 r. wzrosły o 0,5 proc. Największy spadek w ujęciu r/r odnotowały ceny odzieży i obuwia (-4,6 proc.), które w skali miesiąca wzrosły o 2,1 proc. W porównaniu z sierpniem 2017 r. największy wzrost zaobserwowano w cenach paliw do prywatnych środków transportu (+3,5 proc.), natomiast największy spadek na rekreacji i kulturze – o 1,1 proc. m/m.

W analizowanym miesiącu, istotne tempo wzrostu osiągnęła sprzedaż detaliczna. W cenach stałych jego dynamika wyniosła 7,5 proc. r/r. Sprzedaż rosła we wszystkich grupach, natomiast spośród kategorii o znaczącym udziale największy wzrost w skali roku odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się pozostałą sprzedażą w niewyspecjalizowanych sklepach (+7,5 proc. r/r). Biorąc pod uwagę sprzedaż detaliczną wyrażoną w cenach bieżących, to roczna dynamika za wrzesień wyniosła +8,6 proc tj. o 0,7 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie