Wydobycie gazu ziemnego przez PKN Orlen dobre dla bezpieczeństwa energetycznego oraz z korzyścią dla lokalnych społeczności

Akcja specjalna Giganci Biznesu Polska Press
Wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym
Wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Materiały prasowe
Poszukiwania i eksploatacja złóż to obok importu błękitnego paliwa w postaci LNG jeden z filarów krajowego bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce zlokalizowanych jest kilkadziesiąt kopalni gazu ziemnego, które obecnie zapewniają wydobycie na poziomie ok. 3,5 mld metrów sześciennych rocznie. Wraz aktywnością na rynkach zagranicznych, mamy do czynienia z silnym, bilansującym się systemem, gwarantującym stabilne dostawy paliwa do odbiorców. Funkcjonowanie krajowych złóż to także realne, stałe wsparcie dla polskich samorządów.

Spis treści

Dynamika zmian gospodarczych i geopolitycznych w ostatnich latach sprawiła, że dostępność surowców to dziś kwestia bezpieczeństwa i priorytet w działaniach wielu państw Starego Kontynentu. Nieprzewidywalna polityka energetyczna Rosji doprowadziła do zerwania wieloletniego kierunku przepływu gazu ziemnego – ze wschodu na zachód Europy. Kluczem do zapewnienia płynności dostaw energii do europejskich domów, fabryk i przedsiębiorstw stała się dywersyfikacja. W czasach niepewności, spokój zachowały te państwa, które w odpowiednim czasie zdecydowały się na rozwój nowych ścieżek i źródeł pozyskiwania gazu ziemnego. Taki scenariusz przyjęła Polska, gdy Grupa PGNiG rozpoczęła pracę na pierwszych koncesjach zagranicznych, uzupełniając wieloletnie wydobycie krajowe, którego efektywność i racjonalność wspierają dziś zaawansowane technologie.

Siła płynąca z synergii

Produkcja gazu ziemnego w połączonym w 2022 roku koncernie multienergetycznym osiągnęła poziom 7,7 mld m sześciennych pozyskanych ze złóż krajowych i zagranicznych. Mając na uwadze ubiegłoroczne zużycie paliwa, które według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekroczyło 16,6 mld m sześc., osiągnięty poziom produkcji odpowiada aż 45 proc. zapotrzebowania Polski na gaz ziemny.

Na ten wynik złożyły się działania podmiotów energetycznych wchodzących w skład PKN ORLEN. Największy wkład należał do spółek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które do koncernu dołączyły w listopadzie 2022 roku i wniosły szeroki zakres kompetencji i aktywów związanych z poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego wokół których koncentrować się będzie rozwój tego filaru działalności biznesowej koncernu.

W przypadku spółek byłej już Grupy PGNiG łączna produkcja błękitnego paliwa w 2022 roku wyniosła 6,87 mld m sześc. To wzrost o 30 procent w stosunku do poprzedniego roku. Istotny udział w tym wolumenie miała aktywność wydobywcza na Norweskim Szelfie Kontynentalnym prowadzona przez PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN.

W ramach koncernu działalność z obszaru poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego prowadzą również spółki wywodzące się z Grupy LOTOS oraz ORLEN Upstream. W 2022 roku wytworzyły one łącznie ok. 0,9 mld m sześc. gazu ziemnego.

Wydobycie zagraniczne

Zaktualizowana strategia ORLEN2030, ogłoszona na początku roku, zakłada zwiększenie własnego wydobycia gazu ziemnego do 12 mld m sześc. rocznie w 2030 roku. Kluczem do realizacji tego ambitnego planu ma być aktywność w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Obecnie Grupa posiada 98 koncesji i prowadzi prace eksploatacyjne na 17 norweskich złożach. W ciągu najbliższych trzech lat prognozowany jest dalszy wzrost produkcji do poziomu ok. 4 mld m sześc. rocznie, a w perspektywie końca obecnej dekady – nawet do ok. 6 mld m sześc. Dzięki zakończeniu budowy Baltic Pipe, gaz ziemny pochodzący z wydobycia na w Norwegii, to dziś ważne źródło surowca dostarczanego do Polski. W bieżącym roku gazociągiem tym zaplanowano przesłanie około 6,5 mld m sześc. gazu, z czego blisko połowę może stanowić surowiec pochodzący z wydobycia własnego PKN ORLEN.

Spółki z Grupy prowadzą poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego, także w Pakistanie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Paliwo pozyskiwane z tych źródeł pozwala na zwiększanie aktywności koncernu na międzynarodowym rynku handlu tym surowcem.

Złoża gazu ziemnego w Polsce

Fundamentem dla budowania niezależności energetycznej, w obliczu ciągłych globalnych zmian, jest wydobycie krajowe. W mniejszym stopniu uzależnione od ograniczeń w łańcuchach dostaw oraz uwarunkowań panujących w innych miejscach na świecie. W 2022 roku produkcja gazu z rodzimych złóż osiągnęła poziom ok. 3,43 mld m sześc. surowca, wypełniając ponad 1/5 zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce.

Utrzymanie wydobycia na stabilnym poziomie w perspektywie długoterminowej wymaga inwestycji oraz optymalizacji procesów technologicznych. Od 2021 roku Oddział Geologii i Eksploatacji w PGNiG w Grupie ORLEN rozwija Smart Field. Jest to narzędzie oparte m.in. na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, pozwalające na wybór optymalnych scenariuszy wydobywczych.
Na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy na terenie kraju odkryto nowe zasoby i złoża - na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, w miejscowości Rogusko, w gminie Czempiń oraz w Jastrzębcu k. Biłgoraja. Ich zasoby szacowane są łącznie na ponad 1,7 mld m sześc. gazu ziemnego.

Więcej niż bezpieczeństwo

Proces poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego obejmuje szereg działań – badania geofizyczne i geologiczne, wiercenie otworów czy eksploatację. Wymaga on czasochłonnych analiz, a jego rozpoczęcie nie zawsze kończy się decyzją o wydobyciu. Odkrycie nowego złoża wiąże się jednak zwykle z możliwością sczerpania w toku jego działalności produkcyjnej od kilkuset milionów do nawet kilkudziesięciu miliardów metrów sześciennych surowca. To ważny wkład w bezpieczeństwo. Tych korzyści jest jednak więcej.

W Polsce Grupa PKN Orlen zarządza obecnie ponad 50 kopalniami gazu ziemnego i ropy naftowej zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Te najbogatsze w błękitne paliwo znajdują się m.in. w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w województwie zachodniopomorskim czy na Przedgórzu Karpat. Wiele z nich funkcjonuje w tych regionach od dziesiątek lat, stając się częścią lokalnego krajobrazu oraz ważnym elementem życia lokalnych społeczności.

W 2022 roku, w sumie, do budżetów samorządów wpłynęło ponad 210 mln zł – 140,5 mln zł z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz 72,8 mln zł z podatku od nieruchomości odprowadzonego w związku z działaniem ośrodków wydobywczych. Środki te, w postaci lokalnych projektów, trafiają wprost do budżetów gmin czy powiatów. Zasilają one m.in. inwestycje na rzecz ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i sportowych oraz pomagają w rozbudowie infrastruktury w regionie.

Poszukiwania i eksploatacja gazu ziemnego to nie tylko element dywersyfikacji i budowania bezpieczeństwa energetycznego na lata. To także faktyczny wkład koncernu multienergetycznego w rozwój społeczny, zgodnie z tradycyjnymi wartościami wpisanymi
w tożsamość tworzących go spółek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie