W ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji szczyciło się nowym, zmienionym elektronicznym wnioskiem o wydanie dowodu osobistego. Większość danych miała uzupełniać się w nim automatycznie, a cała operacja miała trwać kilka minut. Okazało się jednak, że Polacy nie wykazali większego zainteresowania innowacjami Ministerstwa Cyfryzacji. Od czerwca do grudnia 2017 roku złożono jedynie 61 400 wniosków o wydanie dokumentu drogą elektroniczną. W całym 2017 roku termin ważności dokumentu upłynął niemalże pięciu milionom osób.
W trakcie tylko pierwszego kwartału 2018 roku około milion dowodów osobistych straci ważność, w całym roku niemalże 2,3 miliona. Warto sprawdzić, czy na dokumencie widnieje odpowiednia data – prócz niedogodności związanych z niemożnością załatwienia podstawowych spraw np. w urzędzie, spóźnialscy będą musieli liczyć się z wysokimi grzywnami
Tylko w styczniu dowód będzie musiało wymienić 63 tys. mieszkańców Mazowsza, 55 tys. Śląska i 50 tys. Wielkopolski. Według szacunków w Polsce ponad pół miliona osób nie posiada dowodu osobistego wcale. Milion obywateli może za to ''pochwalić się'' nieważnym dokumentem.Wszystkie osoby, które nie mają ważnego dowodu osobistego muszą liczyć się z wieloma kłopotami – zarówno w urzędach, bankach, jak i podróżując po państwach Unii Europejskiej. Posiadanie tego dokumentu to także obowiązek każdego pełnoletniego obywatela Polski – za jego niespełnienie grozi grzywna w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.
Nowy dokument można wyrobić składając odpowiedni wniosek w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Prośbę o wydanie nowego dowodu osobistego możemy również wysłać za pomocą e.pupap.gov.pl.