Wymień SZYBKO te pieniądze. Te banknoty stracą ważność w 2024 roku. Pieniądze, którymi nie zapłacisz w sklepie, ani mandatu

PWN
Część banknotów w 2024 roku straci ważność i trzeba będzie je wymienić, bo inaczej stracimy swoje pieniądze. Jakie banknoty trzeba wymienić, gdzie to można zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule.
Część banknotów w 2024 roku straci ważność i trzeba będzie je wymienić, bo inaczej stracimy swoje pieniądze. Jakie banknoty trzeba wymienić, gdzie to można zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule. 123rf
Wymiana banknotów to nic trudnego, ale tej konieczności nie unikniemy. Kto nie postąpi według szczegółowej procedury, ten na pewno straci gotówkę. Wiemy, jakie banknoty stracą ważność. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy? Trzeba je wymienić i - uwaga - nie zrobi tego za ciebie bank. Jak to musisz przeprowadzić bezpiecznie i pewnie? Podpowiadamy. Część polskich pieniędzy straci ważność w 2024 roku. To nie żart, bo w portfelu lub kieszeni możesz mieć banknoty, których nie przyjmie żaden sklep. Wśród nich są pieniądze zniszczone lub uszkodzone, które tracą ważność, wartość, a także siłę nabywczą. To warto wiedzieć o wymianie pieniędzy w 2024 roku. Sprawdź!

Takie banknoty stracą ważność w 2024 roku. To MUSISZ wiedzieć dla swojego dobra

W Polsce wszelkie należności musisz regulować w złotówkach. W większości przypadków zrobisz to zdalnie, wysyłając pieniądze elektronicznie. Ale są też sytuacje, gdy zrobisz to gotówką. Tu swoje rachunki, mandaty, podatki, czy nawet napiwki w restauracjach możesz płacić za pomocą banknotów.

W Polsce możemy to zrobić dwoma rodzajami banknotów. Z czego nie zdaje sobie sprawy większość z nas, choć używamy ich na co dzień. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, bo... to w zasadzie jest nieistotne, których banknotów użyjemy.

Tymi banknotami nie zapłacisz w 2024 roku

Częściej posługujemy się banknotami, których wzór został opracowany mniej więcej 10 lat temu, a do użytku wprowadzono je w poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku. Nowa szata graficzna zastąpiła poprzednią. Tamte pieniądze zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 1995 roku.

Czy zapłacisz starszą wersją, czy nowszą - nie ma znaczenia. Choć jest jeden warunek, gdy sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia naszej gotówki. Tu istotne jest, by banknoty nie były uszkodzone.

To samo działa w drugą stronę, gdy sprzedawca będzie próbował ci wręczyć zniszczony banknot. Masz prawo go nie przyjąć.

Uszkodzone pieniądze tracą wartość nabywczą i przestają być ważnym środkiem płatniczym. Zniszczony banknot nie oznacza, że automatycznie tracisz swoje pieniądze, ale na pewno czeka cię trochę wysiłku. To na tobie, posiadaczu takiego pieniądza spoczywa obowiązek wymiany banknotu, bo te (banknoty i monety) nie są wymieniane z automatu. Ich posiadacz musi to zrobić we własnym zakresie.

Jakie banknoty stracą ważność w 2024 roku?

Dokładne regulacje i zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet znajdziesz w zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zebraliśmy je w naszej galerii:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu