Wyrok TSUE dotyczy kredytów o wartości 190 mld zł

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wydane rozstrzygnięcie będzie miało istotne znaczenie dla blisko 18 milionów spłacanych kredytów, których wartość można szacować na ok. 190 mld zł - ocenił radca pracy Wojciech Bochenek.
Wydane rozstrzygnięcie będzie miało istotne znaczenie dla blisko 18 milionów spłacanych kredytów, których wartość można szacować na ok. 190 mld zł - ocenił radca pracy Wojciech Bochenek. yavdat1/ 123RF
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może mieć ogromne znaczenie dla blisko 18 milionów kredytobiorców w Polsce. Wyrok otwiera drogę do tzw. darmowego kredytu, co może wpłynąć na wartość spłacanych kredytów szacowaną na około 190 miliardów złotych. Eksperci podkreślają prokonsumencki charakter orzeczenia, które może przyspieszyć rozstrzygnięcia tysięcy toczących się spraw sądowych.

Prokonsumencki wyrok TSUE

Decyzja TSUE z czwartku dotyczyła kwestii niewykonania obowiązku informacyjnego przez banki, co może skutkować pozbawieniem ich prawa do odsetek. Sprawa, która trafiła do Trybunału, związana była z kredytem konsumenckim, a polski sąd zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi. Wyrok ten ma znaczenie nie tylko dla indywidualnych przypadków, ale również dla całego sektora bankowego.

Radca prawny Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy, podkreśla, że wyrok jest bardzo prokonsumencki.

– Trybunał uznał, że błędne wyliczenie RRSO prowadzi do dezinformacji konsumenta, niezależnie od tego czy zostało w umowie zaniżone czy też zawyżone, a jednostronna modyfikacja warunków przez kredytodawcę jest niedopuszczalna – ocenił radca prawny Wojciech Bochenek.

Orzeczenie TSUE kładzie duży nacisk na obowiązek informacyjny banków wobec klientów. Konsumenci powinni otrzymywać pełny zakres informacji, co pozwala im świadomie podejmować decyzje o zawarciu umowy kredytowej.

Droga do darmowego kredytu

Wyrok TSUE otwiera klientom drogę do tzw. darmowego kredytu, co oznacza, że w przypadku naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorca może złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu. Prawniczka Karolina Wysmułek z kancelarii Wysmułek, Sysło i Wspólnicy wyjaśnia konsekwencje tego wyroku.

Skutkiem jest spłata wyłącznie kapitału, czyli tego co konsument rzeczywiście otrzymał od banku (kapitał), bez żadnych dodatkowych kosztów okołokredytowych jak również bez odsetek w przyszłości tzw. darmowy kredyt – wyjaśniła Karolina Wysmułek.

Decyzja TSUE może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki banki będą podchodzić do informowania klientów o warunkach kredytów. W przypadku naruszenia obowiązku informacyjnego, sankcja kredytu darmowego staje się jedynym środkiem odstraszającym przed nieuczciwymi praktykami pożyczkodawców.

Wpływ na toczące się sprawy sądowe

Obecnie w polskich sądach toczy się około 12 tysięcy spraw opartych na sankcji kredytu darmowego. Większość z nich dotyczy błędnego wyliczenia RRSO i braku przejrzystych informacji dla konsumentów. Wyrok TSUE może przyspieszyć rozstrzygnięcia tych spraw oraz wpłynąć na wzrost roszczeń kredytobiorców.

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejszy wyrok będzie bardzo mocno akcentowany przez polskie sądy, a kredytobiorcy zyskają dzięki temu dodatkowe argumenty w walce o swoje roszczenia – podsumowała radca prawny Karolina Wysmułek.

Decyzja TSUE może również wpłynąć na przyszłe praktyki banków, które będą musiały bardziej rygorystycznie przestrzegać obowiązków informacyjnych, aby uniknąć sankcji kredytu darmowego. To z kolei może zwiększyć zaufanie konsumentów do sektora bankowego.

Znaczenie dla sektora bankowego

Wyrok TSUE stanowi istotne wyzwanie dla sektora bankowego w Polsce. Banki będą musiały dostosować swoje praktyki do nowych wymogów, aby uniknąć sankcji wynikających z niewłaściwego informowania klientów. Dla wielu instytucji finansowych oznacza to konieczność rewizji dotychczasowych umów kredytowych i procedur informacyjnych.

Eksperci podkreślają, że decyzja TSUE może mieć długofalowe skutki dla całego rynku kredytowego w Polsce. Banki będą musiały zwiększyć transparentność swoich działań, co może wpłynąć na poprawę relacji z klientami oraz zwiększenie ich zaufania do instytucji finansowych.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu