Wysokie ceny surowców drzewnych i rosnące koszty produkcji zagrażają branży meblarskiej. Polscy producenci mebli apelują do rządu

Justyna Madan
Polski przemysł oparty na przerobie surowca drzewnego od lat postuluje, aby wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne, które umożliwiłyby recykling drewna poużytkowego
Polski przemysł oparty na przerobie surowca drzewnego od lat postuluje, aby wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne, które umożliwiłyby recykling drewna poużytkowego unsplash.com
Ceny surowców drzewnych szybują w górę, rosną też koszty produkcji, a to zagraża branży meblarskiej. Polscy producenci mebli postanowili zaapelować do rządu o umożliwienie recyklingu drewna poużytkowego. Jak wyjaśniają, branża meblarska napędza polski eksport, a powtórne wykorzystywanie drewna poużytkowego mogłoby być nie tylko ratunkiem dla producentów ale również dla środowiska. Pismo do premiera z apelem o wprowadzenie regulacji w tym zakresie wystosowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

Branża meblarska to czwarta gałąź przemysłu w Polsce. Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. W liście, w imieniu całej branży, postuluje o zaangażowanie premiera w kwestie uregulowania możliwości wykorzystywania w przemyśle drzewnym, w tym meblarskim drewna poużytkowego (odzysku, a także importu).

Branża meblarska chce zezwoleń na recykling drewna poużytkowego

- Wprowadzenie rozwiązań prawnych pozwalających na recykling drewna poużytkowego zmniejszyłoby presję na zakupy pełnowartościowego surowca drzewnego, a tym samym mogłoby zapobiec dalszym podwyżkom podstawowych surowców drzewnych – pisze Jan Szynaka w liście do premiera.

Jak dodaje, podwyżki przekładają się na lawinowy wzrost kosztów produkcji meblarskiej, co stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania konkurencyjności polskich producentów mebli na rynkach zagranicznych oraz – na skutek malejących marż - generuje problemy na poziomie finansowania inwestycji czy rozwoju produktów.

Polski przemysł oparty na przerobie surowca drzewnego od lat postuluje, aby wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne, które umożliwiłyby recykling drewna poużytkowego.

Drewniane pozostałości są traktowane jako odpady?

Pomimo postulatów, aby uregulować wykorzystywanie w branży meblarskiej drewna poużytkowego, obecnie wszelkie pozostałości, np. z obróbki płyt drewnopochodnych są traktowane jako odpady, których nie można przerabiać czy traktować jako biomasę.

- Tymczasem, w wielu krajach unijnych przepisy pozwalają na dalszy przerób określonych pozostałości drewnopochodnych, dzięki czemu zmniejsza się presja na zakupy pełnowartościowego surowca drzewnego – tłumaczy Jan Szynaka.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli dodaje również, że „Lasy Państwowe od kilku lat nie są w stanie sprostać potrzebom przemysłu drzewnego, a spora część drewna jest eksportowana poza granice Polski lub spalana na potrzeby energetyki.” Polscy producenci zmagają się więc nie tylko z brakiem surowca na rynku, ale również z praktycznie najwyższymi jego cenami w Europie.

Drewno jest coraz droższe

"Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna dla polskich przedsiębiorców oraz pozostałych obywateli – pokrywają ok. 90 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Drewno z Lasów Państwowych jest fundamentem kluczowego dla polskiej gospodarki przemysłu drzewnego, najbardziej naturalnym i przyjaznym, ale też całkowicie odnawialnym materiałem" - tłumaczy Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Wysokie ceny drewna to wynik m.in. nowych zasad sprzedaży wprowadzonych przez Lasy Państwowe, ale również sytuacja geopolityczna. Ceny drewna sięgają nawet 2 tys. zł za m3, przed pandemią drewno kosztowało nawet trzy razy mniej. Droższe drewno oznacza również droższe meble.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu