Różnice w prognozach inflacji zależą od czynników, które analitycy biorą pod uwagę tworząc wyliczenia.
- W koszyku inflacyjnym wyliczanym przez GUS około 20% stanowią nośniki energii i użytkowanie mieszkania. Wpływ tych dwóch pozycji na inflację może być bardzo duży - powiedział Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych za energię elektryczną i gaz. Wzrost cen wyniesie o 24% za prąd i 54% za gaz.
Przewidywane skutki rządowej tarczy antyinflacyjnej
Rządowa tarcza antyinflacyjna obniżyła tymczasowo podatki:
- VAT na gaz ziemny z 23% do8 %,
- VAT na energię elektryczną z 23 na 5 % oraz zniosła akcyzę na energię elektryczną,
- VAT na ciepło systemowe z 23 do 8%,
- maksymalnie zmniejszając akcyzę będącą składnikiem ceny paliwa, co powinno pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu inflacji.
Tarcza antyinflacyjna przewiduje także wypłaty tzw. dodatku osłonowego.
- Kolejne transze gotówki na rynek spowodują natomiast, że będzie jej jeszcze więcej. To może przyspieszyć inflację. Są to działania niespójne, dawanie pieniędzy do ręki, jest trochę jak gaszenie pożaru benzyną - mówi Marek Bielawski, dyrektor ds. inwestycji klientów, współwłaściciel Mikemi fin. Zaznaczył, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, możliwy jest skok inflacji do 10%, ale w krótkim okresie czasu. Bielawski uważa, że średnioroczna inflacja będzie niższa.
Rząd wie, że założenia z ustawy budżetowej są nierealne
- Tarcza antyinflacyjna i Polski Ład w pierwszej fazie będą działać osłonowo, ale w kolejnych miesiącach mogą utrudnić schodzenie z górki inflacyjnej - powiedział PAP Biznes Łukasz Czernicki z Ministerstwa Finansów.
W ustawie budżetowej rząd zapisał prognozowaną średnioroczną inflację na 2022 rok na poziomie 3,3%. Czernicki przyznał również, że z dużym prawdopodobieństwem na większy spadek tempa wzrostu cen przyjdzie nam poczekać aż do 2023 r. NBP przewiduje w swoich prognozach, że ceny będą rosły prawie dwukrotnie szybciej.
Aktualizacja rządowych prognoz inflacji zostanie opublikowana dopiero w kwietniu.
Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zmniejszenie poziomu inflacji, nie osiągnie jednak założonego celu inflacyjnego na poziomie 2,5%. Z kolei analitycy banku ING spodziewają się średniorocznego wzrostu cen w 2022 r., który będzie wyższy, niż w 2021 r. Według ich badań wysoka inflacja może utrzymać się nawet przez kilka lat.
