Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji podpisała porozumienie w sprawie wsparcia projektu WorldSkills Poland przez Grupę Azoty S.A. Odbyło się to podczas jednego z paneli XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Dokument podpisali wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski oraz dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek. Obecna była także Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju i Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
WorldSkills oraz EuroSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, których zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. W konkursach EuroSkills rywalizuje 28 państw z Europy, w edycji globalnej, czyli Worldskills, startuje aż 80 państw.
To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.
- Dzisiaj klient szuka rzeczy niecodziennych, wyjątkowych, szytych na miarę. Przedstawiciele zawodów, których będzie wspierała grupa Azoty, będą tworzyli takie właśnie rzeczy. Wiem, że są starania o organizacje w Poznaniu WorldSkills w 2026 r. Mam nadzieję, że to prestiżowe wydarzenia właśnie tam się odbędzie – mówiła Jadwiga Emilewicz.
Dr Paweł Poszytek zwrócił uwagę, że w inicjatywie od 1950 r uczestniczy 80 krajów. - Polska przystąpiła do tych zmagań dwa lata temu. Możemy pochwalić się już pierwszymi sukcesami. Rok temu na mistrzostwach w Kazaniu w Rosji, jeden z naszych uczestników zdobył wicemistrzostwo świata w gotowaniu. Dzięki takim sukcesom już teraz plasujemy się w środku tej międzynarodowej sztafety. Impreza to trzy dni ciężkich zmagań między zawodnikami – mówił Paweł Poszytek.
Dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zwracał uwagę, że WorldSkills to jest pokazanie w pigułce, jak powinno wyglądać współczesne kształceni zawodowe. - Sam talent młodych ludzi nie wystarczy. Potrzebni są trenerzy i zaplecze finansowe. Dla przykładu, zawodnik z Korei dostał na zawody od firmy skrzynkę narzędziową warta ok. 300 tys. zł. Nawet bardzo uzdolniony człowiek, który będzie miał ze sobą zwykły śrubokręt i młotek, z pewnością nie będzie mógł konkurować z takim ogromnym wsparciem finansowym – mówi Paweł Poszytek.
Drugą stroną porozumienia jest Grupy Azoty S.A. - Dla nas jest to inwestycja w kadry, które - mam nadzieję - w przyszłości zasilą nasze fabryki. Wierzymy, że uda nam się przygotować zawodników, którzy powalczą o największe laury na arenie międzynarodowej – mówił wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski
W ramach współpracy Grupa Azoty S.A. zobowiązuje się m.in. do przeprowadzenia eliminacji krajowych uczestników do konkursu WorldSkills w konkurencji „Chemical laboratory technican”, wsparcia eksperckiego oraz sprzętowego, ukierunkowanego na przygotowanie uczniów szkół branży chemicznej do udziału w konkursach umiejętności zawodowych EuroSkills i WorldSkills oraz sprawowania opieki trenerskiej nad wyłonionymi zawodnikami.
Grzegorz Kądzielawski podkreśli, że najważniejsze w relacji między nauką a biznesem jest wzajemne zrozumienie potrzeb. - Mamy pakiety wspierające innowacyjność. Potwierdzam, że to działa i jest skuteczne. Musimy jeszcze popracować na tym, żeby środowisko naukowe zrozumiało i zaakceptowało to, że biznesowi zawsze się śpieszy z powodu wszechobecnej konkurencji. Z kolei biznes musi zrozumieć, że nie da się wszystkiego zrobić na wczoraj. Wzajemne uświadomienie sobie tych dwóch elementów z pewnością pomoże w rozwoju współpracy między tymi dwoma środowiskami – mówił Grzegorz Kądzielewski.