Z mapy łódzkiego znikają kolejne apteki. Tracą przede wszystkim pacjenci

Eryk Kołodziejek
Kurczący się rynek aptek to m.in. efekt wprowadzenia regulacji „Apteka dla aptekarza”, forsowanych przez Naczelną Radę Aptekarską
Kurczący się rynek aptek to m.in. efekt wprowadzenia regulacji „Apteka dla aptekarza”, forsowanych przez Naczelną Radę Aptekarską 123rf.com
Blisko 2 miliony Polaków nie ma dostępu do apteki lub punktu aptecznego w swojej gminie. W gronie miejscowości dotkniętych tym problemem jest także wiele miejsc w naszym województwie, np. Cielądz, gmina w powiecie rawskim (woj. łódzkie). Chociaż mieszkańcy radzą sobie, jak mogą, brak apteki staje się coraz bardziej odczuwalny, zwłaszcza dla osób starszych i przewlekle chorych.

Kurczący się rynek aptek to m.in. efekt wprowadzenia regulacji „Apteka dla aptekarza”, forsowanych przez Naczelną Radę Aptekarską. W zamyśle miały one poprawić jakość usług farmaceutycznych i ograniczyć dominację dużych sieci. W praktyce jednak doprowadziły do poważnych problemów – przede wszystkim dla pacjentów, którzy w wielu regionach Polski zostali pozbawieni dostępu do aptek. W efekcie, zamiast lepszej obsługi i większej dostępności leków, Polacy zmagają się z ograniczoną konkurencją i rosnącymi trudnościami w zakupie podstawowych medykamentów. Już w 103 gminach (na 2700) apteki i punkty apteczne zostały zlikwidowane w związku z wprowadzeniem nowych przepisów.

Wprowadzona przez większość parlamentarną PiS 13 lipca 2023 r. zmiany do prawa farmaceutycznego, określane jako „Apteka dla aptekarza 2.0”, została w kluczowych przepisach uznane za niezgodne z Konstytucją wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego we wrześniu 2024 r., ale rząd nie opublikował wyroku, bowiem kwestionuje legalność części sędziów orzekających w Trybunale. I tak złe przepisy stały się zakładnikiem sporu politycznego. Jednak samo orzeczenie jest wskazówką, że przepisy ustawy powinny zostać usunięte z porządku prawnego. Zapowiadała to zresztą wielokrotnie minister zdrowia Izabela Leszczyna. Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał nawet pod koniec 2024 roku polecenie przygotowania nowelizacji przepisów. Tymczasem jednak problem narasta.

- Także Cielądz, gmina w powiecie rawskim (woj. łódzkie), znalazł się w gronie miejscowości dotkniętych tym problemem - mówi Paweł Królak, wójt gminy Cielądz. Chociaż mieszkańcy radzą sobie, jak mogą, brak apteki staje się coraz bardziej odczuwalny, zwłaszcza dla osób starszych i przewlekle chorych.

Według statystyk, z mapy Polski znika coraz więcej aptek. Budzi to często oburzenie mieszkańców. Jak wygląda to w Cielądzu?

- Tak jak pan zauważył, u nas apteki nie ma. Przyznam szczerze, że do tej pory zapotrzebowanie na nią nie było duże, ale sytuacja zaczyna się zmieniać. Mamy dwa ośrodki zdrowia w gminie – w Cielądzu i Sierzchowach – i gdyby powstała apteka, mogłoby to ułatwić życie mieszkańcom, zwłaszcza seniorom. Rośnie świadomość zdrowotna i zapotrzebowanie na leki jest coraz większe. Gdyby byłoby to opłacalne, to ktoś już by się podjął jej otwarcia, ale obecne przepisy bardzo to utrudniają.

Jak mieszkańcy radzą sobie z brakiem apteki? Czy wyprawa po leki to duże przedsięwzięcie?

- Najbliższa apteka znajduje się w Rawie Mazowieckiej. Dla osób zmotoryzowanych to nie jest aż tak duży problem, ale spora część naszych mieszkańców to osoby starsze, które nie mają samochodu. Wtedy konieczne jest szukanie pomocy u sąsiadów lub rodziny. Podstawowe leki są co prawda dostępne w pobliskim markecie, ale to nie rozwiązuje problemu leków na receptę, które trzeba wykupić w aptece.

Czy gmina podejmowała próby, by apteka znów pojawiła się w Cielądzu?

- Zamykanie aptek zdecydowanie nie jest korzystnym zjawiskiem. Uważam, że w powiecie rawskim powinno być więcej aptek. To moje prywatne zdanie oraz okolicznych mieszkańców. Przepisy wprowadzone przez ustawę „Apteka dla aptekarza” skutecznie utrudniają otwarcie nowej apteki w takich małych gminach jak nasza. Potrzebujemy partnera-farmaceuty, który chciałby tutaj prowadzić działalność, ale obecne regulacje odstraszają potencjalnych inwestorów. Gdyby prawo było bardziej elastyczne, jestem przekonany, że udałoby się przywrócić aptekę w Cielądzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu