Zakaz handlu w niedziele. Dodatkowe pieniądze dla kasjerów. Czy emeryci i studenci będą mogli dorabiać w niedziele niehandlowe?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Zakaz handlu w niedziele stał się fikcją, choć w parlamencie trwają prace nad uszczelnieniem przepisów. Do tego czasu jednak większość sieci handlowych otwiera część lub niemal wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe. Niektóre przeznaczają miliony na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników.Większość sieci sklepów korzysta z wyjątku od ustawy dotyczącego placówek pocztowych. Te bowiem mogą być czynne we wszystkie niedziele, większość sieci sklepów podpisała więc umowy z operatorami pocztowymi i umożliwia odbiór paczek i przesyłek.Czytaj dalej..
Zakaz handlu w niedziele stał się fikcją, choć w parlamencie trwają prace nad uszczelnieniem przepisów. Do tego czasu jednak większość sieci handlowych otwiera część lub niemal wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe. Niektóre przeznaczają miliony na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników.Większość sieci sklepów korzysta z wyjątku od ustawy dotyczącego placówek pocztowych. Te bowiem mogą być czynne we wszystkie niedziele, większość sieci sklepów podpisała więc umowy z operatorami pocztowymi i umożliwia odbiór paczek i przesyłek.Czytaj dalej.. Krzysztof Szymczak
Zakaz handlu w niedziele stał się fikcją, choć w parlamencie trwają prace nad uszczelnieniem przepisów. Do tego czasu jednak większość sieci handlowych otwiera część lub niemal wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe. Niektóre przeznaczają miliony na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników.

Większość sieci sklepów korzysta z wyjątku od ustawy dotyczącego placówek pocztowych. Te bowiem mogą być czynne we wszystkie niedziele, większość sieci sklepów podpisała więc umowy z operatorami pocztowymi i umożliwia odbiór paczek i przesyłek.

To pozwala im otwierać sklepy w niedziele, choć niebawem może się to skończyć. Grupa posłów przedstawiła bowiem projekt nowelizacji ustawy, a po zmianach placówką pocztową będzie mogła być taka, w której działalność pocztowa jest przeważająca, czyli stanowi ponad połowę obrotów firmy. Posłowie opowiedzieli się za zmianami, teraz nowelizacją zajmują się senatorowie.

Kaufland otworzył wszystkie sklepy i płaci dodatkowo

Do tego czasu jednak sklepy zamierzają działać, a niektóre sieci dodatkowo wynagradzają za to pracowników. W Łodzi i województwie łódzkim w niedziele niehandlowe czynne są wszystkie sklepy niemieckiej sieci Kaufland, ich pracownicy znaleźli się w gronie tych, którzy otrzymają wyższą wypłatę za pracę w ten dzień (także za 12 i 19 grudnia, które są niedzielami handlowymi).

- Decyzja dotycząca otwarcia sklepów w niedziele nie była dla nas łatwa, jednak placówki nieprowadzące handlu przez siedem dni w tygodniu są narażone na utratę klientów – tłumaczy Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska. - Priorytetem sieci Kaufland jest utrzymanie stabilnych miejsc pracy i zapewnienie pracownikom atrakcyjnych warunków adekwatnych do zaangażowania, dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele.

Lidl też płaci

Przedstawiciele sieci nie podają, ile pieniędzy otrzyma pracownik za godzinę lub cały dzień pracy w niedzielę. Podobne rozwiązanie przyjęło kierownictwo sieci Lidl, które wyda na dodatkowe wynagrodzenia 7 mln zł. W Łodzi we wszystkie niedziele otwartych jest osiem z 15 sklepów tej sieci, zakupy można tez zrobić m.in. w dwóch sklepach w Pabianicach, w dwóch w Zgierzu, a także w placówkach w Tomaszowie czy Sieradzu.

Emeryci i studenci do sklepów w niedziele?

Ciągle nie wiadomo, jakie przepisy będą obowiązywały po zmianach proponowanych przez posłów, a już pojawiają się nowe pomysły. Polska Izba Handlu wraz z Konfederacją Lewiatan wystosowały apel do senatorów, by w najmniejszych sklepach w niedziele niehandlowe mogli pracować emeryci i studenci. Chodzi o mikroprzedsiębiorców, czyli tych, którzy zatrudniają do 10 osób i osobiście prowadzą sklepy w niedziele.

- Wprowadzenie takiej możliwości będzie wsparciem dla najdrobniejszych przedsiębiorców, a jednocześnie umożliwi aktywizację zawodową emerytów i studentów, czyli grup, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy - podkreślają autorzy apelu. - Pozwoli wyrównać szanse najsłabszych uczestników rynku, zarówno po stronie pracowników (konkurujących z silniejszymi kandydatami do pracy) jak i przedsiębiorców (konkurujących z większymi podmiotami).

Początkowo pod apelem podpisani byli również związkowcy z sekcji handlu Solidarności, dzięki którym ograniczenie handlu w niedziele weszło w życie. To oni stworzyli przepisy, a następnie zebrali podpisy z poparciem, dzięki czemu projekt trafił do Sejmu. W czwartek 7 października przedstawili nowe stanowisko, z którego wynika, że wycofali rekomendacje dla tej poprawki. Wyjątek mógłby bowiem okazać się "niebezpiecznym narzędziem do prób obejścia ustawy".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu