Spis treści
Harmonogram niedziel handlowych w 2025 r.
W 2025 roku zakupy będziemy mogli zrobić w następujące dni:
26 stycznia,
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia,
14 grudnia,
21 grudnia.
Nowością jest dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Zmiana jest związana z ustanowieniem Wigilii dniem wolnym od pracy.
Od 1 lutego Wigilia jest dniem wolnym od pracy
24 grudnia był do tej pory dniem roboczym, choć z sklepy mogły być otwarte jedynie do godziny 14:00. Od tego roku Wigilia staje się oficjalnym dniem wolnym od pracy, co oznacza, że wszystkie placówki handlowe będą zamknięte.
Dodatkowo w grudniu, żaden sprzedawca nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Wyjątki od zakazu oraz konsekwencje naruszenia zmian wprowadzonych od 1 lutego
32 podmioty zostały zwolnione z zakazu, są to między innymi: apteki, cukiernie, sklepy z prasą oraz stacje paliw i placówki pocztowe (w tym przypadku przychody z działalności pocztowej stanowić muszą co najmniej 40% obrotu).
Za naruszenie przepisów grozi grzywna od 1000 zł do 100 000 zł. W przypadku uporczywego łamania prawa, karą może być nawet ograniczenie wolności.
Reakcja społeczeństwa na aktualizację przepisów
Zmiany powinny ucieszyć pracowników. Rośnie jednak ryzyko, że pracodawcy mogą dążyć do zwiększenia liczby zmian w inne dni tygodnia, co tylko bardziej obciąży pracowników. Możliwość dodatkowego zarobku była dla wielu studentów lub osób dorabiających w weekendy niedzielne całkiem atrakcyjną opcją.
Większe niezadowolenie reprezentują pracodawcy. Duże sieci handlowe najprawdopodobniej wprowadzą wydłużone godziny otwarcia w piątki i soboty, co ma wyrównać utracone niedziele. Ponownie zaobserwujemy wzmożoną aktywność w handlu internetowym.
Związki zawodowe popierają nowe przepisy, nie brakuje jednak głosów wskazujących na konieczność dalszych reform w zakresie wynagrodzeń i warunków pracy w handlu.
