Zamieszanie z PIT rocznym pracujących za granicą. Urząd skarbowy każe zapłacić podatek po raz drugi? Co zrobić?

AIP
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku.
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku. Jacek Smarz / Polska Press
Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona. Takie zeznanie mogło być wystawione jeśli np. podatnik zmienił rezydencję podatkową czyli kraj, w którym przy uwzględnieniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zobowiązany jest do ostatecznego rozliczenia z podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów informuje osoby mieszkające poza granicami Polski o obowiązkach związanych z rocznym rozliczeniem podatku dochodowego (PIT), przypominając, iż osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych powinny poinformować o tym urząd skarbowy. I wyjaśnia, iż podatnicy, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty podatku za 2018 r. powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.

Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona.

Może być kontakt elektroniczny

Podatnicy mogą korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego z urzędem skarbowym. W razie potrzeby mogą dostarczyć elektronicznie wszelkie dokumenty świadczące o rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska, takie jak np. certyfikat rezydencji wydawany przez państwo miejsca zamieszkania, dokumenty (zeznania podatkowe) złożone przez podatnika w państwie rezydencji, dokumenty poświadczające zameldowanie (zamieszkanie) w państwie rezydencji lub zgłoszenia aktualizacyjne adresu zamieszkania.

W przypadku potwierdzenia przez urząd skarbowy rezydencji podatnika w innym kraju, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a zeznanie podatkowe PIT-37 zostanie unieważnione.

W przypadku gdyby jednak podatnik dokonał zapłaty podatku, a wynik czynności sprawdzających wskazywałby na obowiązek zapłaty podatku w państwie rezydencji (a nie w Rzeczypospolitej Polskiej), dokonana przez podatnika wpłata podlega zwrotowi.

Urząd musi na bieżąco weryfikować podatników

Urzędy skarbowe są zobligowane do weryfikacji obowiązków podatkowych podatników (w tym emerytów) z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, które zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w treści zawieranych z innymi krajami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z tym urzędy skarbowe sprawdzają m.in. czy nie uległ zmianie status prawny podatników, potwierdzają czy podmiot był w ostatnim roku nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa (a więc miał ograniczony obowiązek podatkowy).
W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Prezydent podpisał właśnie ustawę dotyczącą zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 p.d.o.f., otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia. Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny limit wynosił będzie 85 528 zł.

Z uwagi na planowane wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 r., w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r., limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł.

Co z zaliczkami od sierpnia do grudnia 2019?

Ustawa stanowi, iż w odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia
2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019, chyba że podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że jego dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy p.d.o.f., uzyskane od tego płatnika w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż do dnia ukończenia 26 roku życia przez podatnika, będą w całości korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy. Złożenie tego oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek od ww. przychodów. Zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu uzyskania oświadczenia do miesiąca włącznie, w którym w 2019 r. przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 636,67 zł lub, w którym podatnik ukończy 26 rok życia.

Przy obliczaniu zaliczek na podatek zwolnienie będzie uwzględniane po raz pierwszy do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli jednak podatnik złoży płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia, to również w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. płatnik nie będzie musiał stosować tego zwolnienia.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie dla każdego młodego podatnika (wg różnych szacunków) może przynieść wprowadzenie tzw. „zerowego PIT”. Wejdzie on w życie już 1 sierpnia 2019 r.
Ze szczegółami zmian powinny zapoznać się zarówno różne grupy pracodawców - typu MŚP, uczelnie, korporacje - jak i młodzi pracownicy. Nowe przepisy oznaczają nie tylko korzyści, ale również dodatkowe obowiązki.

Termin wejścia w życie „zerowego PIT” zbliża się nieuchronnie. Trzeba pamiętać o wielu szczegółach, ale cztery są najważniejsze.

Po pierwsze: pilnować limitu

- Zmiana sposobu rozliczenia PIT w ciągu roku może wprowadzić pewne zamieszenie związane z pilnowaniem limitu. Należy pamiętać, że limit w roku 2019 będzie kalkulowany proporcjonalnie, czyli od sierpnia br. będzie wynosił 5/12 pierwszego progu tj. 35 636,67 zł. Na chwilę obecną ustawa nie określa jasno, kto ma pilnować przekroczenia kwoty oraz od jakiego momentu ma być naliczany podatek. Podatnicy mogą mieć przecież różne źródła dochodu.
Optymalnie byłoby, gdyby przepisy zaczęły obowiązywać więc od nowego roku podatkowego (tj. od 1 stycznia 2020r.).

W tym roku zakaz handlu nie obejmuje tylko jednej niedzieli w miesiącu. A jak jest w najbliższą niedzielę 21 lipca? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Po drugie: pamiętać o innych obowiązkach

Zgodnie z zapisami ustawy płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży stosowne oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem PIT. Część podatku zostanie zwrócona młodemu podatnikowi podczas rozliczenia rocznego.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, że nowa „ulga” nie zwolni też nikogo z obowiązku zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ (jeśli dana forma zatrudnienia będzie ich wymagać).Nie zmieni się też sytuacja pracujących doktorantów. Zatrudniając się na umowę wskazaną w ustawie, będą oni zwolnieni tylko i wyłącznie z podatku dochodowego.

Po trzecie rzeczywiście zyskać na zmianach

Na zmianach najwięcej zyskają zatem uczniowie i studenci pracujący na umowę zlecenie, w ramach której są oni także zwolnieni z opłacania składek ZUS. W praktyce każda umowa zlecenie oznacza dużo wyższe wynagrodzenie dla pracujących uczniów czy studentów i zerowe koszty dla pracodawców.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, od umów o pracę wciąż będą obowiązywały składki ZUS. W tym przypadku pracodawcy „oszczędzą” więc tylko i wyłącznie na podatku dochodowym.

Po czwarte: zdobywać doświadczenie

Niewykluczone, że potencjalnie wyższe wynagrodzenie zmotywuje młode osoby, które do tej pory zastanawiały się nad podjęciem pracy. Z moich doświadczeń wynika jednak, że studenci w dalszym ciągu będą chętniej łączyć naukę ze zdobywaniem doświadczenia, niż odkładać ją „na później” .

Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam emeryturę ( tzw. stary portfel).

Aby nie wyciągać ręki po pomoc z MOPR-u , jeżdżę do pracy w Holandii na parę tygodni w roku .

Płacę tam podatek .

No i tu pytanie - dlaczego muszę się rozliczać z tego zarobku jeszcze raz w Polsce ?

G
Gość
Zakaz podwójnego opodatkowania drodzy państwo, zakaz, także wara od ludzi mieszkających za granicami, tam pracują i tam też się rozliczają, won od cudzych ciężko zarobionych pieniędzy.
E
Emigrant
Juz lece placic podatek w katolandzie buahhahahahahahah. W dupe niech mnie pocaluja.
c
cz łonek
Jak zwykle w tym resorcie wymyslaja głupoty, zresztą jak się zatrudnia jakis pociotów, niedoinwestowane dziewczęta z prowincji, tylko sie wypacykować a w główce siano, to mamy później takich ekspoertów od PIT, JPK
G
Gość
2019-07-03T08:28:16 02:00, Gość:

Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.

2019-07-22T08:29:29 02:00, Gość:

I to wystarczy , Urząd ich nie może ścigać . Taka prawda , a jak to robi to dlatego ,że chce się przypodobać ministerstwu , robią to ponad prawem

Chodzi o coś innego. Jeśli jesteś rezydentem w innym kraju (centrum Twoich interesów życiowych - jakkolwiek to brzmi, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej i wszelkiej innej, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem oraz jeśli w roku podatkowym przebywasz poza granicami Polski ponad 183 dni) w Polsce nie składasz PITu, tylko rozliczasz się z tamtejszym fiskusem. A nasze US żądają PITów od takich właśnie osób.

G
Gosc
PRAWA NOGA TO PRAWICA LEWA TO LEWICA A RZAD I URZAD MAM POMIEDZY NOGAMI
G
Gość
2019-07-03T08:28:16 02:00, Gość:

Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.

I to wystarczy , Urząd ich nie może ścigać . Taka prawda , a jak to robi to dlatego ,że chce się przypodobać ministerstwu , robią to ponad prawem

G
Gość
Złodziejski kraj
G
Gość
Cwani są. Od 30 lat ci sami kręcą lody. Nie dość, że się uwłaszczyli na kradzionym, to jeszcze mało. Ludzi po świecie ścigają -po prostu - niewolnik im uciekł, to go ścigają.
G
Gość
Osoby pracujące za granicą składają Pit-36 a nie 37.
121
Wielbiciele "bandy czworga" niech płacą i 3 razy...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu