Zdecyduj gdzie ma być zlokalizowany czujnik jakości powietrza

AIP
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
150 czujników jest właśnie montowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce. Kolejnych 150 urządzeń zostanie nieodpłatnie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

Do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik. Fundacja zaprasza do udziału w akcji mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, czym oddychają, a także przedszkola, szkoły, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Inicjatywa ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać.
Aviva powiększy ogólnopolską sieć zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza o 300 urządzeń. 150 z nich jest właśnie montowanych na placówkach Avivy, a kolejne 150 zostanie udostępnione w konkursie Fundacji Aviva.

Przeczytaj koniecznie. Wystarczy KLIKNĄĆ!

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.

– Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Jako społeczeństwo nie postrzegamy jednak smogu jako problemu realnie przekładającego się na nasze życie i zdrowie. Tymczasem liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, lekarz, badacz wpływu smogu na zdrowie.

„Wiem, czym oddycham” to cykl działań społecznych, edukacyjnych i promocyjnych, jakiego Aviva nie realizowała od lat. – Naszej roli nie chcemy ograniczać do wypłaty świadczeń. Stawiamy też na edukację i prewencję, wysuwając na pierwsze miejsce profilaktykę zdrowotną. Chcemy zwiększać wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak on szkodzi zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać. Moment jest odpowiedni – według sondażu opublikowanego pod koniec października1 ponad 73 proc. ankietowanych uznaje smog w Polsce za realne zagrożenie, a tylko 16 proc. jest przeciwnego zdania – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

Najważniejszy jest program społeczny, w ramach którego Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.

Jednocześnie rozpoczyna się głosowanie internetowe, które też potrwa do 10 grudnia. Czujniki otrzyma 100 lokalizacji z największą liczbą głosów.
Fundacja Aviva wskaże również kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
durne społeczstwoeń
Z ludzi idiotów robią. Zasrany marketing avisy doprowadza do tego że dostaniecie czujniczek za 15 zł ale podpiszcie umowę. Ludzi punktują bo śmierdzi ale kompani węglowej nie ruszą by ceny węgla spadły. Społeczeństwo pali czym popadnie bo ich nie stać.
P
Płatnik
Trzeba podać Avivie swoje dane. Także - ja bardzo dziękuję i pozdrawiam.
j
jan
jeszcze na całego nie zaczął się sezon grzewczy, a w Poznaniu na ul. Dąbrowskiego przekroczono zanieczyszczenie powietrza, co będzie dalej w ciągu zimy, Instytucje do tego upoważnione powinny reagować na zgłoszenia poznaniaków. Prosimy o sprawdzenie budynku przy ul. Dąbrowskiego 17, czym palą i ile mieszkań po przeciwnej stronie zatruwą
m
mc22
sprawdź swoje zanieczyszczenie w okolicy domu PM
www.zegarki.com.pl/czujnik-oregon-scientific-she101.html
.
Jeden czujnik powinien być zainstalowany np przy na skrzyżowaniu Grudziądzka - Podgórna . Stacja przy Placu Chrapka to kpiny ... została umieszczona na górce , w przewiewnym miejscu , do tego na zachód od tego placu / jak wiadomo większość wiatrów idzie z zachodu / .
Ta stacja fałszuje prawdziwy obraz okolicy ... postawiono ją tam chyba , żeby mieć alibi ..!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu