Spis treści
Kto ma obowiązek naprawić zepsuty kaloryfer w naszym domu? Gdzie to zgłosić?
Obowiązki wynajmującego określone są w przepisach ustawy o ochronie lokatorów. Do podstawowych należy konieczność dokonywania napraw. W przypadku, gdy nieruchomość ma wadę, która ogranicza możliwość korzystania z niej, to najemca może wyznaczyć wynajmującemu termin na dokonanie napraw, a po jego upływie - może ich dokonać na koszt wynajmującego, a nawet domagać się obniżenia czynszu lub wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.
Sprawa w takiej sytuacji wydaje się prosta. Taka jest jednak tylko z pozoru. A to dlatego, że kaloryfer jest integralną częścią całej instalacji grzewczej budynku. Jest tym samym częścią wspólną nieruchomości. Odpowiada za nią właściciel lub zarządca nieruchomości.
„Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków” – stanowi art. 1 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
A ponieważ jest to część wspólna – naprawę lub ewentualna wymianę ma zapewnić spółdzielnia. Jeżeli jednak mieszkanie wynajmujemy od innej osoby – taka sytuację najpierw zgłaszamy do wynajmującego nam lokal.
Jeżeli jednak mamy umowę bezpośrednio ze spółdzielnią lub jesteśmy właścicielami mieszkania – z awarią grzejnika będziemy musieli się udać bezpośrednio do administracji osiedla. Ta powinna uzgodnić odpowiedni termin i przysłać swoją ekipę remontową.
Wymiana lub naprawa kaloryfera – czy wolno samodzielnie ją zrobić w bloku?
Jeżeli kaloryfer okaże się całkowicie do wymiany – również odpowiedzialna będzie za to administracja osiedla. Samodzielnie nie wolno podejmować się takich prac, ponieważ może to wpłynąć na działanie całego systemu grzewczego.
Wymienienie grzejników np. na takie o niedopasowanej mocy lub nieodpowiednich warunkach technicznych może skutkować niewłaściwą eksploatacją oraz doprowadzić do niesprawności i uszkodzeń ogrzewania.
Wymiana lub naprawa odbywa się na koszt zarządcy budynku. Mieszkańcy, lokatorzy i właściciele nie płacą za nią bezpośrednio przy okazji prac remontowych, tylko odprawiając każdego miesiąca specjalna składkę na specjalny fundusz remontowo-budowlany.
