Zmiana czasu na zimowy. Ekonomista: Odbija się na zdrowiu i biznesie. Nie wpływa na efektywność

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
W nocy z 30 na 31 października znów cofniemy zegarki o godzinę, przechodząc z czasu letniego na zimowy. Rok 2021 miał być ostatnim, w którym przestawiać będziemy wskazówki. Pandemia jednak zakłóciła prace polityków prowadzone nad rezygnacją ze zmian czasu. Zostanie zatem, przynajmniej na razie, tak jak jest. Choć, jak zwracają uwagę ekonomiści, dziś niesie to ze sobą więcej kłopotów niż korzyści. - Wątpię, aby dodatkowa godzina snu, którą zyskamy, wpłynęła na efektywność naszej pracy; to raczej nieco więcej czasu na poranną kawę - ocenia dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zmiana czasu. Kiedy cofamy wskazówki zegara?

Gdy w niedzielę, 31 października, wskazówki naszych zegarów wybiją godzinę 3 nad ranem w niedzielę, powinniśmy je cofnąć o godzinę wstecz. Nie będzie to ostatnia zmiana czasu. W marcu wrócimy do czasu letniego.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komisja Europejska zaleciła państwom unijnym kontynuację obecnie obowiązujących regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe pięć lat. W Polsce reguluje tę kwestię rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które wygasa w tym roku.

Zdaniem ekspertów, coraz więcej przemawia za tym, żeby w końcu jednak skończyć z przestawianiem zegarków. Państwa powinny to zrobić w porozumieniu ze sobą, inaczej podróżując będziemy majstrować przy wskazówkach wielokrotnie.

Jarosław Kaczyński zmienił czas o 180 stopni. Zegarek Kaczyński stało się głównym tematem rozmów. Internet komentuje modową wpadkę prezesa PiS

Zmiana czasu na zimowy dzisiaj MEMY Jarosław Kaczyński już p...

- Efektywność energetyczna, podawana przez wiele lat jako wiodący argument jest dzisiaj praktycznie niezauważalna. Zmiana trybu pracy, znacząco różna od tego stosowanego w początkach zmiany czasu, sprawia, że stopień uzależnienia od światła dziennego jest praktycznie niezauważalny - podkreśla dr Bartłomiej J. Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Same z nią kłopoty. Odbija się na zdrowiu i biznesie

Jak wskazuje, wiele krajów zmieniło profil swoich gospodarek, z produkcji w stronę usług, a zmiany w obciążeniu sieci energetycznej, jak pokazały to wyniki wielu badań i analiz, są dziś praktycznie niezauważalne.

- Mówiąc wprost, nie ma związku przyczynowo-skutkowego między zmianą czasu a wykorzystaniem sieci wynikającym ze zmiany naszych zachowań. Kwestia zmiany czasu przekłada się dziś głównie na nasz komfort psychofizyczny, i to on dziś stanowi znaczący koszt - wyjaśnia naukowiec.

Koszty wynikające ze zmiany czasu są dziś szczególnie zauważalne w logistyce - wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej, ale też w systemach elektronicznych realizujących transakcje finansowe.

Nie przeocz

Dr Gabryś zwraca uwagę także na koszty dla rolnictwa. - Trudno przekonać zwierzęta, że ich pora karmienia nagle się zmieniła, na przykład krowy niekoniecznie dadzą się przekonać do nowej pory dojenia, tylko dlatego, że zmieniła się godzina odbioru mleka - wymienia.

Przestawienie zegarków nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. Odbija się na nim zwłaszcza zmiana marcowa. Wówczas godzina snu jest nam odbierana. - Wtedy zauważa się większą liczbę zawałów, udarów czy wypadków wszędzie tam, gdzie pełna koncentracja na wykonywanej pracy jest niezbędna, jak w transporcie samochodowym - opowiada ekonomista.

Koniec przestawiania zegarków? Będzie obowiązywać w przyszłości?

Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego już dawno opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu, a rok 2021 miał być ostatnim ze zmianami czasu. Temat zszedł jednak z agendy. Dr Gabryś przypomina, iż dotychczas rozważane na szczeblu unijnym propozycje regulacji przewidywały, że państwa będą mogły samodzielnie wybrać czas, przy którym zechcą pozostać.

- Bez porozumienia może się okazać, że wiele państw dokonana różnego wyboru, a my podróżując będziemy majstrować przy zegarach wielokrotnie. To poważny problem do rozwiązania w najbliższej przyszłości, raczej bliższej niż dalszej - mówi.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na zimowy. Ekonomista: Odbija się na zdrowiu i biznesie. Nie wpływa na efektywność - Dziennik Zachodni

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu