Zmiany w spadkach i dziedziczeniu - zmiany od listopada. Czy też zostaniesz wyłączony z dziedziczenia ustawowego?

Mikołaj Wójtowicz
Wideo
od 16 lat
Spadki od listopada 2023 r. będą miały nieco inne zasady. Pewne osoby nie będą już dziedziczyć ustawowo. Kto to? Czy dzieci, wnuki, rodzice i dziadkowie nadal będą mogli otrzymać spadek na zasadach ustawowych i kiedy dokładnie zmiany zaczną obowiązywać?

Spis treści

Zmiany w spadkach. Kto zostanie wyłączony z dziedziczenia ustawowego i dlaczego?

Po wejściu w życie zmian mniej osób będzie powoływanych do dziedziczenia. Ta modyfikacja przepisów ma sprawić, że w sądach będzie mniej spraw spadkowych, a te, które już tam trafią - mają trwać krócej.

Niektóre osoby nie będą już mogły dziedziczyć, tak jak dotychczas, ponieważ zostaną wyłączone z dziedziczenia. Chodzi o tzw. trzecią grupę spadkową. Znikną z niej zstępni dziadków, czyli np. cioteczne wnuki. Pozostaną jedynie dziadkowie, ich dzieci i wnukowie.

W imieniu nieletnich dzieci bez uzyskiwania zgody sądu będzie można odrzucić spadek. Również łatwiej będzie kogoś uznać za niegodnego dziedziczenia. Wystarczy, aby taka osoba uporczywie:

  • nie wykonywała obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy,
  • uchylała się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą. Dotyczy to zwłaszcza pieczy wynikającej z władzy rodzicielskiej, opieki, bycia rodzicem zastępczym, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wspierania się dziecka i rodzica.

Aktualnie na przyjęcie lub odrzucenie spadku jest 6 miesięcy od dnia, gdy dowiemy się o śmierci spadkodawcy. Po zmianach termin ten będzie ulegał zawieszeniu, jeśli do złożenia oświadczenia konieczna będzie interwencja sądu opiekuńczego.

Kiedy zmiany wejdzie w życie?

Nowa ustawa wejdzie w życie już w przyszłym miesiącu. A to dlatego, że na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Cywilnego. Nowe przepisy będą obowiązywać od 4 listopada br.

Jakie przepisy regulują prawo spadkowe?

Zasady dziedziczenia i przyjmowania spadków regulują dwa główne akty prawne. To

  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – prawu spadkowemu poświęcona jest Księga Czwarta pt. „Spadki”,
  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego – dział IV przepisy proceduralne

Są również inne ustawy mające znaczenie dla prawa spadkowego. To m.in. ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. To właśnie ona wprowadziła do polskiego porządku prawnego instytucję fundacji rodzinnej oraz zmieniła prawo spadkowe i kodeks cywilny w zakresie zachowku.

Prawo spadkowe w tym roku było zmieniane dwa razy. Ustawa o fundacji rodzinnej pozwala na przekazanie rodzinnego biznesu w taki sposób, aby firma rodzinna mogła kontynuować swoją działalność po śmierci właściciela bez zakłóceń.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jj
11 października, 22:58, Pis to mafffia:

Tylko 3 plusy pisu. To opisane, zakaz handlu w niedziele i głosowanie we wspólnotach powyżej 3 mieszkań większością. To im się udało. Donek to blokował. Ale na Pis i tak nie zagłosuje. Bzykam swoją żonę i chcę mieć zdrowe dziecko.

Za POkraków możesz bzykać swoją żonę a mieć ciapate dzieci

P
Pis to mafffia
Tylko 3 plusy pisu. To opisane, zakaz handlu w niedziele i głosowanie we wspólnotach powyżej 3 mieszkań większością. To im się udało. Donek to blokował. Ale na Pis i tak nie zagłosuje. Bzykam swoją żonę i chcę mieć zdrowe dziecko.
S
Słupszczanin
No i zmiana na lepsze
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu