Jak napisać testament w prawidłowy sposób? Wystarczy niewielki błąd, by stał się nieważny. Sprawdź, jak go przygotować własnoręcznie

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Testament spisuje około 13 procent Polaków.
Testament spisuje około 13 procent Polaków. wirestock / Freepik
Spisywanie testamentu to nieprzyjemna formalność, ale też ważne zabezpieczenie przed sporami po śmierci spadkodawcy. Przygotowując ten dokument, powinniśmy pamiętać o spełnieniu kilku wymogów określonych przez polskie przepisy, gdyż inaczej może on zostać podważony. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści

Spisywanie testamentu nie jest przyjemne, jednak czasem konieczne. W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na to, majątek spadkodawcy zostanie przydzielony na podstawie dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci osoby zmarłej, a także jego małżonek.

Jeśli brakuje małżonka lub zstępnych stosowane są dalsze zasady ustawowego dziedziczenia zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego. Jeśli ten sposób dziedziczenia nam nie odpowiada, musimy przygotować testament.

Testament w domu - jak napisać własnoręcznie?

Samodzielne napisanie testamentu nie jest skomplikowane i może zająć kilka minut, jednak robiąc to samemu, należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, by dokument był napisany samodzielnie i w całości pismem ręcznym. Podyktowanie ostatniej woli komuś z rodziny lub wydrukowanie jej na komputerze sprawi, że będzie ona nieważna.

Spisując zasady dziedziczenia, powinniśmy też pamiętać o złożeniu podpisu oraz opatrzeniu datą. Brak daty nie unieważni z automatu pisma, lecz może wiązać się z możliwością podważenia poczytalności spadkobiercy w trakcie spisywania testamentu. Należy też pamiętać o tym, jeśli istnieje kilka wersji testamentu.

Testament będzie nieważny, jeśli spadkodawca sporządził go:

  • pod wpływem groźby,
  • w stanie wyłączającym swobodne lub świadome podjęcie decyzji,
  • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści.

Co ważne, testament może spisać tylko jedna osoba. Oznacza to, że nie można go dzielić na przykład z żoną lub bliskimi. Zgodnie z polskim prawem spadkobiercą może być dziecko w dowolnym wieku. Spisać go może natomiast osoba, która ukończyła 18. rok życia i nie jest ubezwłasnowolniona.

Jak przygotować testament noraialny?

W uniknięciu błędów podczas spisywania testamentu pomóc może wizyta u notariusza. Oferowana usługa pomoże znacznie ograniczyć możliwość podważenia zapisów. Osoby, które zakwestionują jego prawdziwość, będą musiały przedstawić dowody na poparcie swoich podejrzeń.

Koszt sporządzenia podstawowego testamentu wynosi 50 zł plus dodatkowa opłata za wypis. Oddzielnie płaci się natomiast za sporządzenie testamentu notarialnie (184,50 zł), w którym będziemy chcieli umieścić np. zapis zobowiązujący spadkobierców do wręczenia części spadku wskazanej osobie lub nakładający na nich obowiązek opieki nad zwierzętami. Więcej zapłacimy również za dokument, w którym pozbawimy kogoś prawa do zachowku. W przypadku osób niepełnosprawnych podpis można zastąpić odciskiem palca.

Testament - ile jest ważny

Spadkodawca może spisać testament w dowolnym momencie życia i ma prawo dowolnie go modyfikować. Podczas tych działań szczególne istotne jest zapisywanie daty, by było wiadomo, która wersja jest najnowsza.

Po śmierci spadkobiercy następuje otwarcie spadku. Prawo nie precyzuje natomiast terminu ważności spisanego testamentu, zatem nie ulega on przedawnieniu.

Inne formy spisania testamentu

Zgodnie z Kodeksem cywilnym testament może zostać sporządzony przez osobę urzędową w formie testamentu alograficznego. W tym przypadku spadkodawca ma obowiązek wygłosić swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków wobec wójta (prezydenta, burmistrza), sekretarza powiatu czy marszałka województwa.

Oświadczenie spadkodawcy zostaje spisane do protokołu, a następnie odczytane w obecności świadków. Protokół z ostatnią wolą zostaje potem podpisany przez urzędnika, przed którym sporządzono oświadczenie, świadków i spadkodawcę. Jeśli spadkodawca nie może tego zrobić, w protokole należy wskazać przyczynę braku podpisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu