Zonifero, białostocki startup proptech z kontraktem na obsługę inteligentnych biurowców jednego z liderów rynku nieruchomości komercyjnych

peż
Zonifero, czyli startup wywodzący się z grupy TenderHut, podpisał kontrakt na obsługę pięciu warszawskich biurowców Holdingu Cavatina SA. W ramach porozumienia firma dostarczy kompleksową aplikację do zarządzania powierzchnią biurową, wspierającą zarówno administratorów budynku, jak i najemców. Podpisana pięcioletnia umowa stanowi początek europejskiej ekspansji startupu, który przygotowuje się do debiutu na szwedzkiej giełdzie.

Dedykowana aplikacja przygotowana na potrzeby Cavatina Holding wpisuje się w światowy trend integrujący biuro, jako budynek z jego funkcją, czyli miejscem pracy.

Zonifero - źródło inteligencji biurowców

Proptech (zbitka słów „property” i „technology”; określenie młodych firm technologicznych, oferujących innowacyjne produkty technologiczne lub nowe modele biznesowe dla rynku nieruchomości - przyp red.) to obecnie bardzo silnie rozwijający się obszar na światowej mapie startupów.

– Cieszy nas zaufanie, jakim obdarzyła nas Cavatina, podpisując z nami umowę na 5 lat. Nasze rozwiązanie jest nie tylko innowacyjne, ale i gotowe do wdrożenia w każdym, większym lub mniejszym, budynku. Dzięki kontraktowi z Cavatina możemy powalczyć o kolejnych międzynarodowych inwestorów i rozpocząć proces, który doprowadzi Zonifero do debiutu na szwedzkiej giełdzie – tłumaczy Robert Strzelecki, CEO Grupy TenderHut odpowiadający za rozwój Zonifero.

Czytaj też: Jesteśmy jak komandosi – mówi Robert Strzelecki, wiceprezes Grupy TenderHut i prezes należącej do niej spółki SoftwareHut

Startup przykuł uwagę ekspertów z PwC. – Zonifero znalazło się w gronie akcelerowanych przez nas startupów w toczącej się obecnie trzeciej edycji programu PwC Startup Collider - tłumaczy Jolanta Kokosińska, partner w PwC. - Wszyscy jesteśmy świadkami i uczestnikami rewolucji digitalowej, zmieniamy nie tylko sposób komunikacji, ale również sposób, w jaki pracujemy, co dostrzegli specjaliści Zonifero. Proponowane przez nich rozwiązanie to pierwszy krok w przeniesieniu zarządzania przestrzenią firmy do smartfonów. Cieszymy się, że dzięki udziałowi firmy w programie Startup Collider będziemy mogli uczestniczyć w jej rozwoju.

Unikalne wdrożenie

Intensywny rozwój rynku nieruchomości biurowych i zmieniające się oczekiwania najemców zaowocowały decyzją o wdrożeniu kompleksowego oraz nowoczesnego systemu zarządzania kluczowymi obiektami biurowymi Cavatina Holding.

Warszawski biurowiec Chmielna 89, wrocławski Carbon Tower oraz planowany w Katowicach kompleks biurowy Global Office Park to pierwsze inwestycje, w których będzie wdrażane rozwiązanie.

– Budynki Cavatina, jako jedne z pierwszych w Polsce, już wkrótce staną się w pełni inteligentne, a wszystko dzięki specjalistom z firmy Zonifero. To oni stoją za aplikacją „Integral”, która sprawi, że praca w naszych biurowcach będzie o wiele prostsza i bardziej intuicyjna. „Integral” powstał z myślą o komforcie przyszłych najemców i ich pracowników – przyznaje Łukasz Zarębski, Head of Marketing z Cavatina Holding.

Jak ważną rolę odgrywa nowoczesne biuro doskonale rozumieją eksperci z firmy doradczej Knight Frank, którzy znają potrzeby i oczekiwania najemców. – Mariaż branży deweloperskiej z innowacyjnymi rozwiązaniami staje się znakiem naszych czasów. W pełni zintegrowane z otoczeniem aplikacje mobilne to już teraźniejszość, która z filmami sci-fi ma niewiele wspólnego – mówi Karol Grejbus, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy z Knight Frank.

Digitalizacja biurowców - forma zarządzania firmą

Nowoczesny biurowiec to żyjący organizm działający w określonym rytmie. Poruszanie się pracowników, wizyty kurierów, dostawców czy ruch na parkingu stanowią naturalny element funkcjonowania nowoczesnego kompleksu biurowego. Aplikacja Zonifero pozwala na zautomatyzowanie tych procesów jeszcze zanim dana osoba pojawi się w budynku.

Dzięki pełnej digitalizacji powierzchni dostawca czy kurier doskonale wie, gdzie znajduje się dane biuro, a dzięki systemowi kontroli dostępu będzie miał wstęp tylko tam, gdzie administrator czy najemca mu zezwoli. Podobnie wygląda sytuacja z gośćmi. O fakcie przybycia gościa poinformowane zostaną właściwe osoby, a dzięki wirtualnym planom trafi on bezbłędnie w docelowe miejsce.

Aplikacja Zonifero to także zarządzanie komunikacją wizualną budynku na monitorach. Dzięki zintegrowanemu systemowi administrator może sterować wyświetlanymi treściami, a w razie konieczności mogą one także posłużyć za źródło informacji o drogach ewakuacji. Wdrożenie przyczynia się do generowania oszczędności w postaci redukcji kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości związanych ze zużyciem na przykład prądu: zarządzanie światłem i wyłączanie urządzeń, kiedy pomieszczenia są puste.

Do analizy danych Zonifero wykorzystuje najnowszą technologię Microsoft.

– Na bazie Machine Learning i Artificial Inteligence z chmury Azure, eksperci Zonifero zbudowali moduł analizy użycia biura; aplikację uczącą się i wspierającą codzienne korzystanie z jego możliwości. To kolejny krok wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu firmą – mówi Jarosław Zarychta, Head of Industry Solutions z Microsoft.

Doskonałym przykładem wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji jest podniesienie do 95 proc. efektywności związanej z zarządzaniem miejscami parkingowymi poprzez ich aktywne przydzielanie. Funkcjonalności te to tylko część możliwości aplikacji, która nie tylko pomaga zarządzać budynkiem, ale i także samym biurem.

Zonifero - wsparcie dla Office Managera

Organizacja nowoczesnego biura szczególnie w firmie, która posiada wiele oddziałów to duże wyzwanie dla office managera. Efektywne zarządzanie salami konferencyjnymi czy obecnie bardzo modny trend polegający na współdzieleniu biurek, bez odpowiednich narzędzi nie byłby możliwy do realizacji.

Office manager wyposażony w funkcjonalności aplikacji Zonifero jest w stanie racjonalnie gospodarować zasobami i szybko rozwiązywać problemy. Rezerwacja sali konferencyjnej czy przesunięcie spotkania odbywa się z poziomu aplikacji i w związku z tym nie angażuje zbędnych zasobów. Szczegółowe plany powierzchni biurowej, uwzględniające na przykład rozmieszczenie poszczególnych pracowników czy moduł związany z rozliczeniem delegacji to znaczne ułatwienie dla osób przebywających w delegacji z innych oddziałów firmy.

Czytaj też: Białostoccy informatycy białostocką politechnikę wyposażyli w Zonifero - aplikację-przewodnik po uczelni

Zgłaszanie awarii sprzętu czy zapotrzebowania na poszczególne materiały eksploatacyjne także odbywa się z poziomu aplikacji. Office manager ma dostęp do modułu analitycznego wspieranego sztuczną inteligencją, który sugeruje lepsze wykorzystanie np. sali konferencyjnych czy miejsc przy przechodnich biurkach. Wszystko po to, aby pracownik czuł się komfortowo i mógł jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.

Ułatwienie pracy zespołowej w firmie

Efektywność pracy w dzisiejszych czasach uzależniona jest od interakcji z innymi pracownikami. Nowoczesne biurowce stają się bardziej centrami spotkań i współpracy niż miejscami, w których jednostki wykonują poszczególne zadania. Zmiana sposobu pracy to także zmiana oczekiwań w stosunku do jego miejsca. W centrum jest dziś smartfon i wszechobecne wykorzystanie jego możliwości do ułatwiania pracownikom funkcjonowania w biurze. Z takiego założenia wyszli twórcy aplikacji Zonifero.

Czytaj też: TenderHut z siedzibą w Białymstoku najwyżej z polskich firm na liście Financial Times najdynamiczniej rozwijających się firm Europy

Różnice w jakości pracy wspomaganej przez Zonifero można odczuć poczynając od pierwszego momentu, w którym nowy pracownik pojawia się w firmie. Dzięki aplikacji niezwykle istotny proces onboardingu nabiera nowego wymiaru. Pracownik poprzez cyfrowy obraz swojego biura, który ma zawsze w kieszeni, jest od samego początku w stanie samodzielnie poruszać się po wszystkich istotnych dla niego miejscach.

Wie, kto siedzi przy jakim biurku i gdzie dokładnie jest zaplanowane spotkanie. Dzięki systemowi kontroli dostępu nie musi czekać na wyrobienie karty wejściowej – ma ją od razu w swoim telefonie, a drzwi do hali garażowej otworzy jednym kliknięciem. Wszystkie administracyjne kwestie może zgłaszać poprzez aplikację, wypełniając wniosek urlopowy czy rozliczając delegację.

Zonifero to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby każdego pokolenia, ponieważ bez względu na wiek czy stanowisko danego pracownika, każdy posługuje się smartfonem i każdy chce poświęcać jak najmniej czasu na zadania związane z administracją. Pamiętanie o kartach wejściowych, pilocie do garażu czy podpisaniu delegacji na koniec wyjazdu służbowego odchodzi od lamusa.

W dzisiejszych czasach miejsce pracy to coś więcej niż tylko biurko, krzesło i laptop. To przestrzeń, która musi odpowiadać na stale rosnące potrzeby i wymagania pracowników.

Czytaj też: Rewolucyjna aplikacja rodem z SoftwareHut może zmienić realia współczesnych biurowców

– Aplikacja „Integral” jest odpowiedzią na panujący aktualnie trend w nieruchomościach komercyjnych. Ta dedykowana naszym nieruchomościom aplikacja zapewni nie tylko łatwe zarządzanie budynkiem, ale i wynajmowanymi przestrzeniami. Jestem przekonany, że nasi najemcy docenią pakiet funkcjonalności oferowanych przez Cavatina – podsumowuje Daniel Draga, członek zarządu Cavatina Holding.

W restauracji zapłacimy więcej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie