Spis treści
Anulowane upomnienia: „Nie można wymagać pełnej zapłaty przed rozstrzygnięciem sprawy”
Pierwszy przypadek dotyczył przedsiębiorcy, który otrzymał upomnienia od ZUS mimo trwającego postępowania w sprawie ustalenia obniżonych składek w ramach MZ+. Rzecznik MŚP uznał, że takie działanie organu rentowego było przedwczesne i niezasadne. Po jego interwencji ZUS wycofał upomnienia i zapowiedział, że ostateczna wysokość składek zostanie ustalona dopiero po zakończeniu postępowania sądowego.
Nie można wymagać od przedsiębiorców zapłaty składek w pełnej wysokości, jeśli nadal trwa postępowanie w sprawie ich uprawnienia do niższej podstawy wymiaru. Cieszę się, że ZUS ostatecznie uznał tę argumentację i wycofał swoje wezwania do zapłaty — Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP.
Zawieszone egzekucje: „Działania ZUS nie mogą godzić w podstawowe zasady pewności prawa”
Druga interwencja Rzecznika MŚP dotyczyła przedsiębiorcy, wobec którego ZUS podjął nie tylko postępowanie dotyczące należności z tytułu składek, ale również działania egzekucyjne – mimo nierozstrzygniętej kwestii ulgi MZ+. Po włączeniu się Rzecznika, ZUS uchylił decyzję o zaległościach, zawiesił egzekucję oraz zapowiedział zwrot już wyegzekwowanych składek na wniosek przedsiębiorcy.
Działania ZUS nie mogą godzić w podstawowe zasady pewności prawa i ochrony przedsiębiorców. Wszczynanie egzekucji, zanim ostatecznie rozstrzygnięto sporną kwestię ulgi MZ+, stawiało przedsiębiorcę w niezwykle trudnej sytuacji. Skuteczna interwencja pozwoliła na uchylenie błędnej decyzji oraz umorzenie postępowania, co stanowi istotne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie przedsiębiorców — Minister Agnieszka Majewska.
Rzecznik MŚP apeluje jednocześnie do organów administracji publicznej o ostrożność i przestrzeganie zasady, by nie podejmować działań egzekucyjnych przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
