ZUS wypłaci wszystkie emerytury przed świętami. Wielu z nich w grudniu dostanie podwójne emerytury!

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Emerytury w grudniu 2023 miały być bez niespodzianek. Okazuje się, że część seniorów otrzyma podwójne emerytury w grudniu.
Emerytury w grudniu 2023 miały być bez niespodzianek. Okazuje się, że część seniorów otrzyma podwójne emerytury w grudniu. Przemysław Świderski / Polska Press
ZUS potwierdza, emeryturę przed świętami otrzymają wszyscy seniorzy, którzy oczekują wypłaty świadczenia 25 dnia każdego miesiąca lub wcześniej. Część seniorów dostanie także podwójne emerytury w grudniu. Którzy z nich mogą na to liczyć? Kiedy emerytury trafią na konta i do listonosza?

Spis treści

Emerytury przed świętami dla wszystkich seniorów

ZUS co roku przed Bożym Narodzeniem przypomina, że wszystkie emerytury za grudzień zostaną wypłacone przed świętami. Emeryci i renciści, których wypłata świadczenia przypada na 25 dzień miesiąca, w grudniu otrzymają emerytury przed świętami.

Jeszcze dziś ZUS przekaże na Pocztę Polską emerytury i renty, których termin wypłaty przypada na 25 grudnia. Przelewy świadczeń do banków trafią natomiast 21 grudnia. Dzięki temu wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze jeszcze przed Świętami. – pisze ZUS na platformie X.

  • Jakie są terminy wypłat emerytur z ZUS?
  • Czy listonosz zdąży przynieść emeryturę przed świętami?
  • Ile wyniesie emerytura w grudniu?
  • Kto otrzyma podwójną emeryturę w grudniu?

Sprawdź odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące emerytur w grudniu.

Kto dostanie podwójne emerytury w grudniu od ZUS?

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach termin wypłaty emerytury w grudniu i każdym innym miesiącu, ustalany jest przez ZUS dla każdego seniora. b Wybór jednego z terminów uzależniony jest od liczby świadczeń wypłacanych w danym dniu przez ZUS. Senior nie ma wpływu na termin wypłaty emerytury, chociaż w wyjątkowych sytuacjach może wnioskować o zmianę terminu wypłaty świadczenia.

Zobacz także: Podwyżki emerytury bez waloryzacji i dodatków? To wynik tylko ponownego przeliczenia świadczenia przez ZUS

Każdorazowo, gdy termin wypłaty emerytury przypada w dzień wolny od pracy (święto, sobotę lub niedzielę), ZUS przekazuje pieniądze wcześniej.

Ciekawa sytuacja ma miejsce także w grudniu. W czasie przygotowań do świąt z pewnością przydadzą się dodatkowe środki, a część seniorów może liczyć na wypłatę podwójnej emerytury w grudniu. To oznacza, że senior, który zwykle pobiera emeryturę w kwocie 3000 zł brutto, w grudniu otrzyma dwa przelewy na łączną kwotę 5340 zł na rękę.

Rzeczniczka zastrzega, że ten termin można zagwarantować tym seniorom, którzy dostają swoje emerytury na bankowe konta. Doręczenie pieniędzy przez listonosza, jeśli senior zamiast banku, wybrał tradycyjny pocztowy przekaz – może potrwać dłużej – wyjaśnia.

Już ponad 80 proc. emerytów otrzymuje swoje świadczenia na konto bankowe. Oznacza to także, że spora część seniorów uprawnionych w grudniu do wypłaty podwójnej emerytury, może być pewna drugiego przelewu jeszcze przed świętowaniem Nowego Roku.

Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. Podkreślam jednak, że w najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta – dodaje Kowalska-Matis.

ZUS namawia do tego, aby założyć konto w banku, bo jeśli ktoś dostaje pieniądze przekazem, musi czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto zawsze może skorzystać z bankomatu o dowolnej porze, bo nawet w najmniejszych gminach są często nawet dwa bankomaty różnych banków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu