Spis treści
Kto otrzyma deklarację PIT?
Co roku na przełomie stycznia i lutego ZUS rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Deklaracje te są kluczowe dla emerytów, rencistów oraz innych osób, które korzystały z różnorodnych świadczeń ZUS. ZUS podkreśla, że większość z około 10,4 miliona wysyłanych deklaracji trafi do emerytów i rencistów. Pozostałe formularze zostaną wysłane do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.
PIT-40A otrzymają emeryci, renciści, a także osoby, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jeśli pobierały świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Zwrot nadpłaty podatku
ZUS zaznaczył, że w tym roku nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby takie otrzymają PIT-11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku będzie realizowany bezpośrednio przez urząd skarbowy. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.
Ponad 460 tys. emerytów i rencistów, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury otrzyma wraz z deklaracjami PIT ulotkę informacyjną i wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tys. zł (EPD-21). Złożenie tego wniosku może zabezpieczyć przed nadpłatą podatku – podał Zakład.
Rodzaje deklaracji PIT
PIT-11A to informacja o dochodach osób pobierających inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS, takie jak zasiłki chorobowe czy macierzyńskie. Deklaracje te otrzymają również osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.
PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w 2024 roku świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli między małżonkami została ustanowiona rozdzielność majątkowa.
Ważne terminy i odliczenia
ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 i złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista ma również możliwość przekazania 1,5% podatku do organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.
ZUS kontynuuje swoje działania, aby zapewnić, że wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają niezbędne dokumenty na czas, co pozwoli im na prawidłowe rozliczenie się z fiskusem. Warto pamiętać o terminach i możliwościach odliczeń, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji podatkowych.
