- Mamy do czynienia z pewną zmianą retoryki, ale nowy rząd Słowacji kontynuuje wszystkie rodzaje pomocy dla Ukrainy - mówiła prezydent tego kraju Zuzana Czaputova.
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się uspokojenia tamtejszej sceny politycznej.
Prezydent Słowacji z wizytą w Polsce. Padły deklaracje co do Ukrainy
We wtorek w Polsce oficjalną wizytę złożyła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą politycy zostali zapytani, czy ich zdaniem zmieni się postawa Słowacji wobec Ukrainy w związku ze zmianą w fotelu prezydenta.
- Nie zakładam, że w jakiś sposób zmienią się jakieś konkretne kroki, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie - odparła Czaputova, zwracając uwagę, że prezydent nie ma prawa decydować o tych sprawach.
Dodała, że "wszystko to co mogliśmy przekazać Ukrainie, przekazaliśmy; dotarliśmy do granic swoich możliwości". Zaznaczyła też, że jeśli chodzi o pomoc wojskową, to ta pomoc nie jest już oferowana przez Słowację.
- Nowy rząd Republiki Słowackiej, który powstał we wrześniu kontynuuje wszystkie rodzaje pomocy, łącznie z pomocą wojskową na bazie komercyjnej, łącznie z transportem pomocy z innych krajów przez teren Słowacji, jeśli chodzi o szkolenie żołnierzy, a także jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w ramach UE dotyczących pomocy i sankcji na Rosję - wyliczała Czaputova.
- Mamy do czynienia z pewną zmianą retoryki - jeśli chodzi o rząd i prezydenta, ale jeśli chodzi o praktyczne kroki związane z pomocą, to cieszę się, że Republika Słowacka w dalszym ciągu pomaga Ukrainie - oświadczyła Czaputova.
Ostra retoryka przedwyborcza
Z kolei prezydent Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie słyszeliśmy różne wypowiedzi ze słowackiej sceny politycznej, ale "to była scena, na której w ciągu ostatnich miesięcy toczyła się kampania prezydencka, wyborcza".
- Kampanie mają swoje prawa i w kampanii zazwyczaj jest specyficzna retoryka, dużo ostrzejsza niż zwykle w polityce, i dużo ostrzejsza niż potem praktyczna polityka - powiedział Duda.
Polski prezydent przyznał, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że pozycja i polityka Słowacji będzie stabilna. - Myślę też, że można w najbliższych miesiącach spodziewać się pewnego uspokojenia i sceny politycznej, i języka politycznego - dodał.
Kto będzie następcą Czaputovej?
Czaputova kończy urzędowanie w połowie czerwca br., a nowym prezydentem Słowacji będzie były premier, a obecnie przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini, który 6 kwietnia 2024 w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał dyplomatę i byłego ministra spraw zagranicznych Ivana Korczoka. Pellegrini jest założycielem partii Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD), która po wyborach we wrześniu 2023 r. utworzyła wspólnie z partią Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) oraz Słowacką Partia Narodową rząd kierowany przez premiera Roberta Ficę.
Czaputova jest pierwszą kobietą sprawującą najwyższy urząd w historii Słowacji. Ma silnie proeuropejskie poglądy, opowiada się za wsparciem dla broniącej się Ukrainy. Kładzie nacisk na rządy prawa. Jeszcze latem zeszłego roku oświadczyła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję. Stwierdziła, że zabraknie jej sił na kolejną kadencję.
Źródło:
