Kontrole pracodawców dotyczą najczęściej wysokości wynagrodzeń. Wzrósł także wskaźnik wypadków w Polsce.

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
GUS podał ilość wypadków w pracy. Większość wynika z błędów pracowników. Zobacz także dane PIP. Jakie skargi spływają do Państwowej Inspekcji Pracy?
GUS podał ilość wypadków w pracy. Większość wynika z błędów pracowników. Zobacz także dane PIP. Jakie skargi spływają do Państwowej Inspekcji Pracy? 123rf.com
Według danych z PIP w 2021 r. inspektorzy zrobili mniej kontroli niż przed pandemią. Za to przybyło naruszeń. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 55 tys. kontroli u pracodawców. To o około 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Ostatnio stwierdzono ponad 613 tys. naruszeń. Natomiast raport GUS pokazuje, że w 2021 r. zgłoszonych zostało 68777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 9,6 proc. więcej niż w 2020 r. Co najczęściej pojawia się w zgłaszanych skargach do PIP? Z czyjej winy dochodzi do wypadków w pracy?

Spis treści

GUS odnotował więcej wypadków w pracy w ostatnim roku

Z winy pracowników dochodzi do 60 proc. wypadków przy pracy w Polsce, ale finansowe konsekwencje tych zdarzeń spoczywają na pracodawcach.

W Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków przy pracy rocznie. Podsumowanie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za 2021 r., przynosi informacje o 68,7 tys. poszkodowanych. To o 9,6 proc. więcej w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach:

  • podlaskim (6,53),
  • opolskim (6,32)
  • warmińsko-mazurskim (6,13).

Najniższy w województwach:

  • mazowieckim (3,67),
  • małopolskim (3,91).

W jakich branżach najczęściej dochodzi do wypadków?

Raport GUS podaje, że w podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach:

  • górnictwo i wydobywanie (14,17),
  • dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (13,23),
  • przetwórstwo przemysłowe (8,27).

Natomiast najmniej wypadków odnotowano w branżach:

  • informacja i komunikacja (0,74),
  • działalność finansowa i ubezpieczeniowa (1,17),
  • pozostała działalność usługowa (1,22).

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków w pracy? Te były zgłaszane w zeszły roku

Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt (32,8 proc.), a 79,4 proc. osób poszkodowanych we wszystkich wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn – podaje GUS

Towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa podaje przykłady konkretnych wypadków przy pracy, jakie zostały zgłoszone do ubezpieczyciela w 2021 roku:

  • Upadek z niestabilnego rusztowania – w tym przypadku przyczyną szkody było niekompletne i źle złożone rusztowanie. Podesty zostały wadliwie zamontowane, brakowało również części balustrad ochronnych. Z niestabilnej konstrukcji spadł jeden z robotników – zmarł wskutek odniesionych obrażeń.
  • Robotnicy przysypani ziemią – na budowie oderwała się ściana wykopu, a ziemia przysypała pracujących w nim robotników. Jeden z nich nie przeżył. Drugi odniósł ciężkie obrażenia kończyn dolnych – wieloodłamowe złamania, w tym leczony operacyjnie uraz miednicy.
  • Amputacje dłoni i rąk – do tego typu zdarzeń dochodzi w różnych branżach. Wśród przykładów można wymienić wypadek pracownika drukarni – amputacja czterech palców wskutek nieostrożnego posługiwania się gilotyną do papieru. Inna ze zgłoszonych ubezpieczycielowi szkód zakończyła się urazową amputacją ręki w związku z wciągnięciem jej przez maszynę do robienia ciasta.
  • Pracownik przygnieciony przez wentylację – pracownik został przygnieciony przez zerwaną konstrukcję instalacji wentylacji chłodzącej. W wypadku doznał poważnego urazu kręgosłupa, a w konsekwencji paraliżu.
  • Ciężkie urazy głowy – kolejne przykłady z branży budowlanej. Pierwszy polegał na przypadkowym wystrzale z pistoletu na gwoździe, który doprowadził do ciężkiego urazu głowy robotnika pracującego przy konstrukcji więźby dachowej. Drugi na wybuchu pojemnika z pianą montażową z zamocowanym do niego pistoletem – wypadek spowodował uraz czaszkowo-mózgowy jednego z pracowników.

Jak pracodawca może minimalizować ryzyko i konsekwencje wypadków w firmie?

Wojciech Radyński, radca prawny i dyrektor Oddziału EIB SA we Wrocławiu, wyjaśnia, że to, co stanowi pewną ochronę i minimalizuje ryzyko wypadków oraz kosztów z tym związanych to:

  • odpowiednie zabezpieczenie w zakresie OC pracodawcy,
  • przyjęcie stosownych procedur BHP,
  • wprowadzenie środków ochrony osobistej.

- Pracodawcy odpowiadają finansowo za urazy, do których doszło w związku z wykonywaniem zadanej przez nich pracy. Jeśli mają ubezpieczenie OC, odszkodowanie wypłaca pracownikowi ubezpieczyciel. W przeciwnym razie roszczenie obciąża bezpośrednio firmową kasę. Właściciele firm powinni o tym pamiętać, bo świadomość w zakresie dochodzenia roszczeń od pracodawcy jest w Polsce bardzo wysoka. Nawet lockdowny w pandemii nie obniżyły liczby wpływających do nas zgłoszeń – niewielki spadek zanotowaliśmy jedynie w II kw. 2020 r. Pracownicy wiedzą coraz więcej o swoich prawach, a po wypadku bez trudu docierają do informacji o możliwościach odszkodowawczych, jakie dają im polskie przepisy – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Mniej kontroli PIP w firmach w stosunku do poprzednich lat

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Pracy, w ub.r. inspektorzy PIP przeprowadzili 55 628 kontroli. W 2021 roku najwięcej takich działań zostało podjętych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w:

  • Katowicach – 7 017,
  • Warszawie – 6 452,
  • we Wrocławiu – 4 818,
  • Poznaniu – 4 741,
  • a także w Łodzi – 3 891.

Najmniej kontroli było:

  • w Zielonej Górze – 1 541,
  • w Kielcach – 1 730,
  • oraz w Opolu – 1 816.

Co wpłynęło na spadek kontroli PIP w przedsiębiorstwach?

Jak zaznacza Szymon Witkowski, analityk prawny Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, od 2020 roku praca zdalna i hybrydowa na stałe zagościła w wielu polskich firmach. Według eksperta to przełożyło się na zmniejszenie kontroli ze strony PIP-u.

– Na pewno przejście na pracę zdalną spowodowało, że mniej naruszeń było raportowanych u pracodawców, co w sposób oczywisty przełożyło się także na mniejszą liczbę kontroli. Należy też wziąć pod uwagę ograniczenia pandemiczne pracy administracji i w związku z tym mniejsze możliwości prowadzenia czynności przez inspektorów. – dodaje Jolanta Zarzecka-Sawicka, radca prawny z Grant Thornton.

Najczęstsze skargi dotyczyły wynagrodzeń za pracę

Ze wstępnych danych wynika, że w ub.r. stwierdzono ponad 613 tys. naruszeń. W 2020 roku było ich prawie 553 tysięcy, a w 2019 roku – blisko 859 tys. To oznacza, że w 2021 roku przypadało 11,02 naruszeń na kontrolę. Dla porównania, w 2020 roku – 9,81, a w 2019 roku – 11,71.

– Problemy części pracodawców, szczególnie w handlu i usługach, spowodowały większą tolerancję i wyrozumiałość u pracowników. Natomiast sektorem, na który PIP co roku zwraca szczególną uwagę jest budownictwo. Wynika to z utrzymującej się dużej liczby rejestrowanych wypadków przy pracy oraz stwierdzanych nieprawidłowości w zakresie zatrudnienia – podkreśla Jolanta Zarzecka-Sawicka.

W skargach zgłaszanych do PIP-u pojawiają się:

  • kwestie wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń – ponad 26,7 tys. przypadków w 2021 roku (w 2020 roku – prawie 33 tysięcy, 2019 roku – ponad 36,5 tys.),
  • stosunek pracy – 14,8 tysiąca,
  • czas pracy – prawie 4,9 tysiąca,
  • legalność zatrudnienia i innej pracy zarobkowej – ponad 3,6 tysiąca,
  • przygotowanie do pracy – blisko 3,5 tysiąca,
  • nieprawidłowości w obiektach i pomieszczeniach pracy, pomieszczeniach higienicznosanitarnych, wentylacji, ogrzewania i oświetlenia – przeszło 3,4 tysiąca przypadków.

Analityk ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że dopóki pandemia będzie dawała o sobie znać, liczba kontroli będzie prawdopodobnie niższa niż przed jej wybuchem. Natomiast wraz z powrotem pracowników do pracy stacjonarnej, należy spodziewać się wzrostu sytuacji potencjalnie konfliktowych, co może mieć przełożenie na częstsze działania inspektorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu