10,4 mln zł wsparcia od Ministerstwa Cyfryzacji na sztuczną inteligencję

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Z wirtualnego asystenta będą mogli korzystać twórcy rozwiązań cyfrowych, jak: projektanci, webmasterzy, programiści, pracownicy firm tworzących strony internetowe i podmioty publiczne, czy też instytucje monitorujące dostępność cyfrową w Polsce
Z wirtualnego asystenta będą mogli korzystać twórcy rozwiązań cyfrowych, jak: projektanci, webmasterzy, programiści, pracownicy firm tworzących strony internetowe i podmioty publiczne, czy też instytucje monitorujące dostępność cyfrową w Polsce 123rf
Dostępność cyfrowa staje się nie tylko wygodą, ale koniecznością. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie ogłosiło, że projekt „AI DC - sztuczna inteligencja wspierająca dostępność cyfrową” otrzymał 10,4 mln zł dofinansowania. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie twórców rozwiązań cyfrowych w Polsce w wdrażaniu dostępności cyfrowej, co jest krokiem w kierunku zapewnienia, by żaden użytkownik nie został wykluczony z cyfrowego świata.

Spis treści

Rząd inwestuje w projekt AI

Projekt „AI DC” ma przynieść znaczącą zmianę w sposobie, w jaki twórcy cyfrowi podchodzą do kwestii dostępności. Wirtualny asystent, działający jako chatbot, wykorzysta narzędzia do sprawdzania dostępności stron internetowych, aby wykrywać problemy i proponować ich naprawę. Dzięki temu, twórcy będą mogli łatwiej identyfikować i usuwać błędy, co przyczyni się do poprawy dostępności stron.

Dofinansowanie projektu to nie tylko wsparcie finansowe, ale także sygnał, że kwestie dostępności cyfrowej są priorytetem dla polskiego rządu. Inicjatywa ta pokazuje, że technologia i sztuczna inteligencja mogą służyć do budowania bardziej inkluzyjnego społeczeństwa.

Kto skorzysta z wirtualnego asystenta?

Z nowego narzędzia będą mogli korzystać wszyscy twórcy rozwiązań cyfrowych w Polsce.

Z wirtualnego asystenta będą mogli korzystać twórcy rozwiązań cyfrowych, jak: projektanci, webmasterzy, programiści, pracownicy firm tworzących strony internetowe i podmioty publiczne, czy też instytucje monitorujące dostępność cyfrową w Polsce - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzięki temu, szeroka grupa profesjonalistów będzie miała dostęp do narzędzia, które wesprze ich w tworzeniu bardziej dostępnych cyfrowo produktów i usług.

Wirtualny asystent będzie oferował nie tylko wykrywanie i sugerowanie napraw błędów, ale także pomoc w tworzeniu alternatywnych tekstów dla grafik i napisów do materiałów wideo. Użytkownicy będą mogli także zadawać pytania dotyczące wykrytych problemów lub innych kwestii związanych z dostępnością, co uczyni narzędzie niezwykle użytecznym w codziennej pracy nad projektami cyfrowymi.

Długoterminowe plany Ministerstwa Cyfryzacji

Projekt „AI DC” nie kończy się na etapie wdrożenia narzędzia. „Po zakończeniu realizacji projektu w 2028 r., narzędzie będzie utrzymywane przez kolejne trzy lata” - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji. Taki plan pokazuje długoterminowe zaangażowanie w poprawę dostępności cyfrowej w Polsce. Dzięki temu, twórcy rozwiązań cyfrowych będą mogli na bieżąco korzystać z wsparcia wirtualnego asystenta, co przyczyni się do utrzymania wysokich standardów dostępności cyfrowej w przyszłości.

Inwestycja w projekt „AI DC” to krok w stronę zapewnienia, że technologie cyfrowe będą dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb. Jest to ważny element budowania społeczeństwa, w którym każdy ma równe szanse na korzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje cyfryzacja.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu