Spis treści
Era rewolucji technologicznej 4.0
Zdaniem ekspertów, cyfryzacja i automatyzacja to nie tylko wyzwania, ale i szanse na rozwój nowych profesji. Artur Rycak z BCC podczas konferencji BCC for the future wskazał, że:
Jesteśmy w I fazie rewolucji technologicznej, podczas której cyfryzacja w ciągu kilku lat doprowadzi do wypchnięcia z rynku niektórych zawodów.
Mimo obaw, historyczne dane pokazują, że każda z poprzednich rewolucji technologicznych, mimo iż zmieniała strukturę rynku pracy, nie prowadziła do wzrostu długoterminowego bezrobocia. Wręcz przeciwnie, pojawiały się nowe zawody, kompensujące te zanikające. Rycak podkreśla, że:
W świecie nauki i biznesu mówi się, że żyjemy w czasach rewolucji technologicznej 4.0. Rewolucje 1,2 i 3 zmieniały świat pracy, ale nie spowodowały tego, że ludzie nie mają dziś pracy, bo pojawiły się nowe zawody. Podobnie będzie z obecną rewolucją.
Cyfryzacja: zagrożenia i możliwości
W kontekście cyfryzacji istnieją zawody, które w najbliższym czasie mogą stać się przestarzałe. Artur Rycak wskazuje, że:
Przykładowymi zawodami zagrożonymi cyfryzacją są: pracownik obsługi klienta, telemarketer, kasjer, sprzedawca detaliczny, operator telefonów, analityk kredytowy, asystent biurowy. Te zawody będą wypychane.
Jednakże równocześnie pojawiają się nowe możliwości zatrudnienia, szczególnie w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Rycak podkreśla, że:
Badania naukowe pokazują, że ta rewolucja będzie szybsza niż poprzednie - to już nie będzie 30-50 lat, tylko 10-20. Gospodarka i społeczeństwo muszą się do tego przygotować.
Przyszłość rynku pracy
Prognozy dotyczące przyszłości rynku pracy są optymistyczne. Pomimo krótkoterminowego spadku liczby stanowisk w niektórych sektorach, w dłuższej perspektywie pojawiają się nowe możliwości zatrudnienia. Artur Rycak zauważa, że:
Zdaniem naukowców cały cykl nie będzie miał dramatycznego wpływu na bezrobocie w skali globalnej w dłuższej perspektywie 20-30 lat.
Warto również zwrócić uwagę na sektory, które będą ewoluować wraz z postępem technologicznym. Rycak wskazuje, że:
Uznaje się, że kiedy AI wyjdzie już na otwarty rynek np. transporcie i pojazdy będą jeździły całkowicie autonomicznie, będziemy już w trzeciej fazie rewolucji.
Kluczem do sukcesu jest adaptacja i ciągłe kształcenie, które pozwolą wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą rewolucja technologiczna 4.0.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
