Sposób uchwalania ustawy jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa. Pogłębia chaos prawny i naraża obywateli, przedsiębiorców na dodatkowe straty. Naruszona została Konstytucja dla Biznesu, a zwłaszcza jej kluczowe filary, tzn. klauzula pewności prawa oraz zasady tworzenia prawa gospodarczego.
Przeczytaj także:
- Obcokrajowcy zostawiają w Polsce coraz więcej pieniędzy
- Jeżeli chcemy bogatego i rozwiniętego państwa, to nie możemy wyganiać swoich pracowników
- Abonament RTV. Nie płacisz abonamentu. Już wkrótce zapuka do ciebie komornik
Projekt ustawy pojawił się na niecałe 3 tygodnie przed planowanym ustanowieniem dnia wolnego, a ustawa zostanie opublikowana na 3 dni przed dniem wolnym. To podważa konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawa i wywodzonej z niej zasady prawidłowej legislacji (zasada racjonalności działań prawodawcy oraz zasada zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa). W przypadku tej ustawy nie ma vacatio legis. Ustawodawca uniemożliwił obywatelom i przedsiębiorcom przygotowanie się do takiej zmiany, lekceważąc krytyczne opinie w tej sprawie.
- Taki sposób procedowania nie tylko narusza podstawowe standardy państwa prawa, ale również jest wyrazem braku szacunku dla dotkniętych skutkami ustawy obywateli oraz przedsiębiorców.
Ponadto przyjęta poprawka Senatu służąca temu, aby 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne, prowadzi w praktyce do dalszych kontrowersji i braku przejrzystości, co w tej sytuacji nie powinno mieć miejsca.