https://strefabiznesu.pl
reklama

13 miliardów na energię przyszłości. Ruszają rekordowe inwestycje z KPO

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Resort przypomnial, że firmy mogą już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Technologie i innowacje środowiskowe” (274 mln zł), a gospodarstwa domowe – w programie „Czyste Powietrze” (13,9 mld zł, z czego 6 mld już zakontraktowano). Wkrótce ruszy też nabór do programu „Szybki internet” (2,4 mld zł).
Resort przypomnial, że firmy mogą już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Technologie i innowacje środowiskowe” (274 mln zł), a gospodarstwa domowe – w programie „Czyste Powietrze” (13,9 mld zł, z czego 6 mld już zakontraktowano). Wkrótce ruszy też nabór do programu „Szybki internet” (2,4 mld zł). Jakub Steinborn/Polska Press
W poniedziałek, 22 umowy o łącznej wartości przekraczającej 13 miliardów złotych zostały podpisane w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To największa liczba umów zawarta jednego dnia od początku funkcjonowania tego programu. Wartość wszystkich podpisanych umów w ramach KPO przekroczyła już 90 miliardów złotych, co stanowi 33% całego budżetu KPO. Jakie projekty zostaną zrealizowane dzięki tym środkom i jakie korzyści przyniosą one Polsce?

Spis treści

Rekordowe umowy na transformację energetyczną

W poniedziałek podpisano umowy na kwotę ponad 13 miliardów złotych, co jest rekordowym osiągnięciem w historii Krajowego Planu Odbudowy. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła znaczenie tych umów dla polskiej gospodarki.

22 umowy na łączną kwotę ponad 13 mld złotych podpisaliśmy i ogłosiliśmy dzisiaj w różnych częściach Polski. To największa liczba umów zawarta jednego dnia od początku działania Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dzięki temu wsparciu m.in. PGE sfinansuje rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych, a Urząd Morski w Gdyni dostosuje Port w Łebie do budowy i obsługi polskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku - poinformowało MFiPR.

Podpisane umowy mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce. Dwie spółki należące do PGE, PGE Energetyka Kolejowa S.A. oraz PGE Dystrybucja S.A., otrzymają łącznie ponad 12 miliardów złotych na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych. Projekt "Dystrybucja kolejowa 4.0" ma na celu zwiększenie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci zasilającej polską kolej.

Transformacja energetyczna jako siła napędowa gospodarki

Transformacja energetyczna jest jednym z kluczowych elementów Krajowego Planu Odbudowy. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że inwestycje w tym obszarze są fundamentalne dla przyszłości Polski.

Dziś podpisaliśmy rekordowe - jeśli chodzi o wielkość - umowy z Krajowego Planu Odbudowy, w obszarze, który jest dla tego planu i dla tej wielkiej inwestycji jaką jest KPO absolutnie fundamentalne, czyli wielkiej transformacji energetycznej. Ta transformacja ma przede wszystkim służyć ludziom, ma spowodować, że w Polsce energia będzie bezpieczna, nowoczesna, dostępna i tania oraz będzie siłą napędową naszej gospodarki - oceniła Pełczyńska-Nałęcz.

Dzięki tym inwestycjom, Polska ma szansę stać się liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia kosztów energii dla obywateli.

Inwestycje w infrastruktury morskie

Kolejnym ważnym elementem podpisanych umów jest rozwój infrastruktury morskiej. Urząd Morski w Gdyni oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na budowę morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie.

Terminal w Łebie będzie jednym z trzech planowanych terminali, które mają wspierać budowę i utrzymanie morskich elektrowni wiatrowych. Budżet tego przedsięwzięcia wynosi 232,4 miliony złotych, a jego realizacja przyczyni się do rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce.

Nowe możliwości dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych

Podpisane umowy otwierają nowe możliwości dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Od poniedziałku:

  • firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Technologie i innowacje środowiskowe", którego budżet wynosi około 274 miliony złotych.

  • Gospodarstwa domowe mogą natomiast starać się o wsparcie w ramach programu "Czyste Powietrze", który dysponuje sumą 13,9 miliarda złotych.

Programy te mają na celu wspieranie innowacji oraz poprawę jakości powietrza w Polsce, co jest kluczowe dla zdrowia obywateli i ochrony środowiska.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez inwestycje w kluczowe sektory. Polska otrzymuje środki w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek, które mają wspierać rozwój infrastruktury, transformację energetyczną oraz innowacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu