Atom z Amerykanami na dłużej. Spółki podpisały ważną umowę

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Umowę pomostowa podpisano w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Na zdjęciu: prezes jednostki biznesowej ds. systemów energetycznych w Westinghouse Dan Lipman (L), p.o. prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Piotr Piela (C), prezes  Bechtel Group Craig Albert (P), fot. R. Pietruszka/ PAP
Umowę pomostowa podpisano w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Na zdjęciu: prezes jednostki biznesowej ds. systemów energetycznych w Westinghouse Dan Lipman (L), p.o. prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Piotr Piela (C), prezes Bechtel Group Craig Albert (P), fot. R. Pietruszka/ PAP Radek Pietruszka
Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel umowę pomostową (Engineering Development Agreement - EDA), która zapewnia ciągłość realizacji pomorskiego projektu jądrowego.

Spis treści

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową, która ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju projektu jądrowego na Pomorzu.

"Wypracowaliśmy porozumienie oparte na solidnych fundamentach, przemyślanej strukturze i jasnym podziale odpowiedzialności. Podpisana dziś umowa to platforma dalszej współpracy i przykład korzystnego dla obu stron kompromisu. Zapewnia utrzymanie najwyższych standardów technologicznych i bezpieczeństwa, a jednocześnie gwarantuje racjonalne koszty oraz odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem i harmonogramem. Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi amerykańskimi partnerami konsekwentnie zbliżamy się do zawarcia ostatecznego porozumienia na budowę tej elektrowni" - powiedział p.o. prezesa PEJ Piotr Piela, cytowany w komunikacie.

Projekt jądrowy na Pomorzu ma ogromne znaczenie dla energetycznej niezależności Polski. Bechtel, jako jeden z głównych partnerów, jest głęboko zaangażowany w realizację tego przedsięwzięcia. Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel, podkreślił, że projekt wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy, lokalne przedsiębiorstwa oraz tworzy wysokiej jakości miejsca pracy.

Od maja 2024 roku Bechtel prowadzi kluczowe działania na terenie lokalizacji, w tym odwierty geologiczne o długości niemal 20 kilometrów. W realizację tych prac zaangażowani są również polscy wykonawcy, co dodatkowo wzmacnia lokalny rynek pracy.

Projekt nie tylko zapewni Polsce niezawodne źródło czystej energii, ale także wygeneruje miliardy złotych w inwestycjach

Umowa umożliwia kontynuację ścisłej współpracy z PEJ, co pozwala na wykorzystanie zaawansowanej technologii reaktora AP1000.

" Ten projekt nie tylko zapewni Polsce niezawodne źródło czystej energii w przystępnej cenie na długie lata, ale także wygeneruje miliardy złotych w inwestycjach, pozytywnie wpływając na produkt krajowy brutto Polski i tworząc tysiące miejsc pracy podczas realizacji inwestycji oraz przez wiele dziesięcioleci w okresie eksploatacji elektrowni" - podkreślił prezes Westinghouse Energy Systems Dan Lipman, cytowany w komunikacie.

Umowa pomostowa precyzuje zasady współpracy na dziewięć miesięcy, co pozwala na efektywne zarządzanie ryzykiem i harmonogramem. Dzięki temu możliwe jest przejście do kolejnych faz realizacji projektu, w tym negocjacji umowy na budowę elektrowni.

Zakres umowy obejmuje m.in. dalszy rozwój prac przygotowawczych, geotechnicznych i inżynieryjnych

Umowa wprowadza zmiany w modelu wynagradzania oraz usprawnia nadzór nad realizacją kontraktu. Zakres umowy obejmuje dalszy rozwój prac przygotowawczych, geotechnicznych i inżynieryjnych, co pozwala na bardziej zaawansowane prace nad projektem technicznym elektrowni.

Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiadają za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego oraz pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka planuje także budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 GWe do 9 GWe, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju.

"Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel, inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza. Polska stara się, żeby ta umowa była lepsza też dla polskich interesów. Dzięki zmianom w 16 obszarach, ta inwestycja staje się pewniejsza, gwarancje dają nam poczucie bezpieczeństwa tej inwestycji. To jest przyjaźń oparta na wiarygodnych decyzjach. Polsce bardzo zależało na tym, aby ta inwestycja była opłacalna dla obu stron w równym stopniu" - powiedział premier Donald Tusk, cytowany przez PAP

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu