Inwestycje w morską energetykę wiatrową
Energetyka wiatrowa, zwłaszcza ta rozwijana na morzu, wymaga ogromnych nakładów finansowych. Szacuje się, że do 2040 roku inwestycje w morską energetykę wiatrową mogą sięgnąć 300 miliardów złotych. To największy impuls inwestycyjny w powojennej Polsce, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność i bezpieczeństwo na dekady.
– Energetyka wiatrowa, zwłaszcza morska, wymaga gigantycznych nakładów inwestycyjnych. Szacujemy, że do 2040 roku na morską energetykę wiatrową nakłady inwestycyjne sięgną 300 miliardów złotych. To największy impuls inwestycyjny w powojennej Polsce, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność i bezpieczeństwo na dekady – powiedział Szymon Kowalski, wiceprezes PSEW podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Rozwój energetyki wiatrowej na morzu jest nie tylko szansą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także na wzmocnienie krajowego przemysłu. Wprowadzenie nowych technologii oraz rozwój infrastruktury mogą przyczynić się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.
Nowe możliwości i wyzwania
Podczas kongresu w Katowicach, Szymon Kowalski podkreślił, że branża energetyki wiatrowej jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.
– Jesteśmy na Śląsku, Europejski Kongres Gospodarczy, więc mogę sparafrazować, że dzisiaj branża energetyki wiatrowej to kopalnia nowych tematów, kopalnia nowych możliwości. W tym sektorze gospodarki dzieje się bardzo dużo – powiedział Szymon Kowalski, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Wzrost zainteresowania energetyką wiatrową wiąże się z koniecznością wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych. Obecnie w Sejmie procedowana jest tzw. ustawa 10H, która ma na celu ułatwienie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie.
– Chcemy przyspieszać procedury. Chcemy, żeby te projekty były przygotowywane szybciej, nie tak jak dzisiaj, nie przez pięć, sześć, a nawet osiem czy 10 lat. Żeby nowe projekty były przygotowywane maksymalnie w cztery lata – zapowiedział Kowalski.
Rozwój sektora offshore
Rozpoczęcie instalacji pierwszych turbin wiatrowych na morzu to kolejny krok w rozwoju sektora offshore. Inwestorzy przechodzą od fazy projektowej do realizacyjnej, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.
– Może jeszcze pod koniec tego roku popłynie pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku. Czekamy również w sektorze offshore na zmiany legislacyjne, pozwalające na kolejne fazy rozwoju tego sektora – wskazał Kowalski.
W kontekście rozwoju sektora offshore, nie można zapominać o znaczeniu tzw. local content, czyli budowie łańcucha dostaw opartego na polskich producentach. To kluczowy element strategii, która ma na celu wsparcie rodzimego przemysłu i przedsiębiorców.
– Przygotowaliśmy gotowy dokument strategiczny dla polskiego przemysłu, w którym pokazujemy, jak w rozwoju całego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej uwzględnić i rozwinąć nasz polski przemysł. Energetyka wiatrowa, zwłaszcza morska, wymaga gigantycznych nakładów inwestycyjnych. Szacujemy, że do 2040 roku na morską energetykę wiatrową wydamy nawet 300 miliardów złotych – przekazał Kowalski.
Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.