14. emerytura nie będzie wypłacana w 2022 roku? „To z założenia jednorazowe świadczenie”, „Decyzja jeszcze nie zapadła” – politycy komentują

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nie będzie 14. emerytury w 2022 roku
Nie będzie 14. emerytury w 2022 roku 123rf.com
Udostępnij:
14. emerytury nie będą wypłacane w 2022 roku – powiedział w sobotę Minister Finansów na antenie TVP Info. Te słowa Tadeusza Kościńskiego wzbudziły falę wątpliwości i dyskusji w mediach. To jednak prawda. 14. emerytura, wypłacona w listopadzie 2021 roku, w odróżnieniu od tzw. trzynastki była z założenia jednorazowym świadczeniem. Natomiast 13. emeryturę, po waloryzacji, świadczeniobiorcy otrzymają już wiosną. Nieporozumienie wyjaśnia Piotr Müller – rzecznik rządu. Szybko reaguje także Jarosław Kaczyński i Marlena Maląg – co mówią politycy o 14. emeryturze?

14. emerytura nie będzie wypłacana w tym roku – powiedział Minister Finansów

W listopadzie 2021 roku uprawnieni do świadczenia emerytalnego Polacy otrzymali tzw. czternastkę. W informacji prasowej ZUS, prezes Gertruda Uścińska podała, że „Otrzymało ją blisko 8 milionów emerytów i rencistów, w tym ponad 6,3 miliona osób – w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Łącznie do emerytów i rencistów z ZUS trafiło z tego tytułu prawie 9 mld zł”.

Seniorzy, którzy liczyli na dodatkowe świadczenie również w tym roku, mogą poczuć się rozczarowani, jednak 14. emerytura okazała się jednorazowym świadczeniem. W rozmowie na antenie TVP info szef resortu finansów powiedział, że tzw. czternastki nie będą wypłacane w 2022 roku:

Na pytanie o 13. i 14. emerytury, szef resortu finansów odpowiedział: „14. emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku.”

14. emerytura to było z założenia jednorazowe świadczenie – wyjaśnia rzecznik rządu

Medialna dyskusja skłoniła rzecznika rządu do zabrania głosu w sprawie. Piotr Müller za pośrednictwem Tweetera wyjaśnia, że 14. emerytura była od początku z założenia jednorazowym świadczeniem.

13. emerytura to coroczne świadczenie – w odróżnieniu od tzw. czternastki, będzie wypłacana w 2022

13. emerytura ma być wypłacana każdego roku i waloryzowana. Jej wartość jest równa minimalnej wysokości świadczenia emerytalnego. W 2021 roku wynosiła więc 1022,30 zł na rękę. W tym roku zostanie podwyższona. Ile wyniesie 13. emerytura w 2022? Pisaliśmy o tym:

14. emerytura obiecana na stałe podczas wyborów parlamentarnych

Okazuje się, że 14. emerytura została wpisana jako świadczenie w Ustawie o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, co potwierdza, że jest jednorazowym dodatkiem. Polacy pamiętają jednak inne obietnice. W 2019 roku podczas wyborów parlamentarnych zarówno tzw. trzynastka, jak i i czternastka były obiecane na stałe.

Co z 14. emeryturą w 2022 roku? Politycy komentują

Po wywołanej burzy medialnej na temat 14. emerytury politycy komentują, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, chociaż tzw. czternastka miała być jednorocznym świadczeniem.

Decyzja co do 14. ewentualnie emerytury pod względem politycznym i finansowym jeszcze nie zapadła. Jeżeli takowa zapadnie to na pewno architekci Polskiego Ładu, zarówno pan prezes Jarosław Kaczyński, jak i pan premier Mateusz Morawiecki to ogłoszą – powiedziała w poniedziałek 10 stycznia, w programie Radia Łódź „Gość po 17”, minister Marlena Maląg

Wypowiedział się także Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:

Emerytura czternasta była emeryturą jednorazowo wypłacaną, natomiast nie ma w tej chwili decyzji jak będzie w tym roku, być może zapadnie taka decyzja (o wypłacie świadczenia), to zależy od stanu budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
anria
tak było faktycznie mówione od początku, szkoda że emeryci nie będą mieli tych pieniędzy, to tym bardziej motywuje mnie do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, nie wypisałam się z ppk a mam też w planach jeszcze jakieś ubezpieczenie emerytalne
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie