Aż 900 osób złożyło podania na ostatni nabór do różnych jednostek Krajowej Administracji Skarbowej w województwie podkarpackim. IAS w Rzeszowie pierwotnie zaoferował 50 etatów, co oznaczało, że na jedną ofertę zatrudnienia przypadało aż 18 kandydatów. Liczbę etatów zwiększono do 130.
Nabór do służby w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu ogłoszony został w lipcu. Przewidziano 50 etatów. Najwięcej, bo 38, miało trafić do jednostek w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Przemyślu. Ponadto dziewięć w Rzeszowie i trzy w Krośnie.
Na ogłoszenie o naborze napłynęło aż 900 podań. Oznacza to, że o jedno wolne miejsce pracy walczyło aż 18 kandydatów. To jeden z rekordowych wyników podkarpackiej KAS.
- Obecnie trwa jeden z ostatnich etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu. Kandydaci przeszli kolejno testy wiedzy, sprawności fizycznej, psychologiczny i kompetencyjny. Obecnie finalizowane są rozmowy kwalifikacyjne, do których zakwalifikowało się ponad 340 osób - mówi asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Oznacza to, że ponad jedna trzecia kandydatów została dobrze oceniona pod kątek przydatności do tej służby. Rozmowy kwalifikacyjne wyłonią najlepszych. Na szczęście dla kandydatów, władze KAS zdecydowały się o znacznym zwiększeniu w tym naborze liczby wolnych etatów mundurowych. Będzie ich 130.
W Medyce, Korczowej, Budomierzu, Przemyślu łącznie przewidziano sto nowych etatów, w Rzeszowie dwadzieścia, a w Krośnie dziesięć.
Spośród wszystkich rodzajów służb mundurowych, praca w tych związanych z ochroną granic państwowych, od dawna cieszy się największą popularnością w naszym regionie. Podczas gdy inne cierpią na brak kandydatów, to chętnych do służby w KAS i straży granicznej jest zawsze więcej niż wolnych miejsc. Przy czym KAS oferuje również stanowiska w służbach skarbowych.
Popularność wynika przede wszystkim z dobrych, jak na Podkarpacie, zarobków, ale przede wszystkim pewności zatrudnienia, co w prywatnych firmach jest rzadko spotykane.
Oprócz wymagań formalnych, w tym odpowiedniego stanu zdrowia, dodatkowymi wymogami są wykształcenie średnie techniczne o zakresie kształcenia przydatnym w Służbie Celno-Skarbowej, np.: mechaniczne, mechatroniczne, elektroniczne, a na niektórych stanowiskach wykształcenie wyższe prawnicze albo ekonomiczne. W zależności od stanowiska przydatne jest doświadczenie w różnych dziedzinach.
Co ciekawe, nie ma określonego maksymalnego wieku, do którego można się starać o pracę w tej formacji.